Ekspertja e tërmeteve krahason tërmetin e Turqisë me atë të Shkupit të vitit 1963

Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/02/2023

Dragana Çernih, udhëheqësja e Observatorit Seizmologjik në Fakultetin Matematiko – Natyror në Shkup, në Klan Debat ka krahasuar tërmetin në Turqi dhe Siri me atë të Shkupit në vitin 1963.

Sipas saj, ngjajshmëria vërehet tek energjia e lëshuar dhe tek pasgoditjet, të cilat kanë qenë me magnitudë mbi 6 dhe kjo ka rezultuar me katastrofë.

Saiti nga Kryqi i Kuq: Ja çfarë ndihmash janë me prioritet për në Turqi dhe Siri

Tenda, batanije, ngrohëse e të ngjashme, janë prioritet në grumbullimin dhe dërgimin e ndihmave dretj të prekurve nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Kështu sqaroi në Klan Debat sekretari i përgjithshëm i Kryqit të Kuq, Sait Saiti.

Po bëhen përpjekje të jashtëzakonshme për ndihmë ndaj të prekurve nga tërmeti në Turqi dhe Siri, velrësoi Saiti.

“Jemi në fazë ku po shpëtojmë njerëz. Kjo është më e rëndësishme e pastaj fillon faza e dyte e punës humanitare”, tha mes tjerash, Sait Saiti

Sipas Saitit, mirë është që ndihmat të grumbullohen si mjete financiare.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

bilall kasami kumanove

“Ju ka hyrë fesati, po përçahen çdo ditë” – Kasami thumbon Frontin Europian

kufiri kroaci serbi

Serbia mohon gjithçka, i paraqet si normale vonesat në kufi: I kemi forcuar kontrollet për të gjithë udhëtarët, po bëjnë panikë

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Sondazhi i IRI-t: Shumica në Ballkan janë për në BE dhe kundër Rusisë, serbët s’duan BE dhe pro Rusisë

IMG_1225

HDZ fitoi zgjedhjet parlamentare në Kroaci

zgjedhje maqedoni

Sot nisi fushata për zgjedhjet parlamentare

Screenshot_2024-04-17-23-01-56-446_com.facebook.katana-edit

Mesazhi i Rijad Shaqirit nga Likova: Kush ka frikë nga ujqërit, nuk futet në mal

bujar osmani

Bujar Osmani: Kam më shumë informacione për sulmin në Banjskë, do të kërkoj dalje nga “Ballkani i Hapur”

INFO

NA NDIQ