Ekuador, të burgosurit marrin peng 57 agjentë

Picture of INA
INA

01/09/2023

Të burgosurit e burgut Cuenca në jug të Ekuadorit, të cilët kanë protestuar që prej të mërkurës kundër transferimit të të burgosurve në burgje të tjera, kanë marrë peng 57 agjentë, përfshirë roje dhe policë.

Ministri i Brendshëm Juan Zapata tha gjatë një konference për shtyp në Quito, duke shtuar se shtatë nga të arrestuarit ishin oficerë policie. “Ne jemi të shqetësuar për sigurinë e oficerëve tanë”, tha ai.

Dy shpërthime makinash bombë ndodhën në kryeqytetin e Ekuadorit të mërkurën natën dhe të enjten njoftuan autoritetet. Shpërthimi i parë ishte në ish-ndërtesën e agjencisë së burgjeve të vendit SNAI, e cila tani është shtëpia e Ministrisë së Grave dhe të Drejtave të Njeriut, tha policia lokale në rrjete sociale.

Nuk raportohet për të lënduar nga shpërthimet, ndërsa janë arrestuar gjashtë persona. Një nga të dyshuarit është shtetas kolumbian.

Vendi kohët e fundit është përfshirë në dhunë pasi është kthyer në një qendër për trafikun e drogës. Burgjet e Ekuadorit kanë qenë vendi i masakrave nga bandat rivale me lidhje me kartelet kolumbiane dhe meksikane që kanë çuar në vdekjen e më shumë se 430 të burgosurve që nga viti 2021, duke lënë shpesh një gjurmë trupash të djegur dhe të copëtuar.

TË FUNDIT
19 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë
2 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
3 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë
4 ditë
Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej
4 ditë
Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

ME TE LEXUARA

19 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

LEXO MË SHUMË

gazprom

Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë

orban

Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

antoni blinken

Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

cdu csu ursula fon der leyen

Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

Gaza

Numri i palestinezëve të vdekur në Gaza është rritur në 36,731

gjermani-kufi

Gjermania autorizon kontrolle kufitare përpara Euro 2024

Mette Frederiksen 1

Sulmohet kryeministrja e Danimarkës, një burrë e qëllon me grusht në rrugë, ja si paraqitet gjendja e saj

INFO

NA NDIQ