Ekziston një moment i ditës që nuk duhet të hamë e as të pimë

Picture of INA
INA

13/05/2024

Të gjithë duan t’i mbajnë dhëmbët e tyre të shëndetshëm. Nëse mendoni se mjafton larja e dhëmbëve rregullisht, larja me fill dhe shpëlarja me shpëlarje goje, gaboheni. Dentistja Elie Phillips thotë se koha e ditës që hamë mund të ndikojë edhe në shëndetin oral. Për më tepër, ajo thotë se ka një kohë të ditës kur nuk duhet të hamë e të pimë.

“Ngrënia pasdite mund të ndikojë negativisht në buzëqeshjen tuaj. Dhëmbët duhet të lihen vetëm për të paktën dy orë pas drekës në mënyrë që pështyma të mineralizojë dhëmbët,” tha ajo në TikTok.

Ajo shpjegon se si kufiri kohor lidhet me ritmin cirkadian që luan një rol në rrjedhjen e pështymës në gojë.
close
volume_off

“Pështyma lëviz më ngadalë dhe është më acidike në mëngjes. Megjithatë, pas drekës, pasdite, përmban një pH më të lartë, që nevojitet për mineralizimin e dhëmbëve”, theksoi ajo.

TË FUNDIT
11 orë
Demiri: Sallat e operacionit në klinikën “Nënë Tereza” janë mbyllur për shkak të problemeve teknike
3 ditë
Covid 19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë, raporti i OBSH-së dhe nevoja për marrëveshjeje mbi sigurinë botërore gjatë pandemive
7 ditë
Kosi dhe dobitë shëndetësore të konsumimit të tij
1 javë
Kjo është arsyeja pse duhani po dëmton më shumë gratë
1 javë
Shalqiri sjell dy të mira për trupin tuaj

ME TE LEXUARA

11 orë
Demiri: Sallat e operacionit në klinikën “Nënë Tereza” janë mbyllur për shkak të problemeve teknike

LEXO MË SHUMË

ilir demiri

Demiri: Sallat e operacionit në klinikën “Nënë Tereza” janë mbyllur për shkak të problemeve teknike

vaksina-anti-covid-19-scaled-1-1

Covid 19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë, raporti i OBSH-së dhe nevoja për marrëveshjeje mbi sigurinë botërore gjatë pandemive

kosi

Kosi dhe dobitë shëndetësore të konsumimit të tij

cigar-elektronike1

Kjo është arsyeja pse duhani po dëmton më shumë gratë

shalqi

Shalqiri sjell dy të mira për trupin tuaj

spital-780x439-650x358

VIDEO/ Gruas nga Gostivari i thanë mjekët në Gjermani se do të vdes por ajo falë ndihmës suaj, sot 90% i kancerit është zhdukur!

barku obez pesha

Studimi: Obeziteti është shkaku i 32 llojeve të kancerit

ushqim-frigorifer-uri-haje

Ekziston një moment i ditës që nuk duhet të hamë e as të pimë

mjek

Beshliovska: Ka ikje të madhe të infermierëve nga Maqedonia

INFO

NA NDIQ