“El Clasico” i parë i sezonit, sot përballja Barcelona – Real Madridi, formacionet e mundshme

Picture of ina-online
ina-online

28/10/2023

Sot do të zhvillohet “El Clasico” i parë për sezonin 2023/24 në La Liga.

Barcelona do të jetë nikoqire e Real Madridit, me ndeshjen që do të zhvillohet nga ora 16:15. Ndeshja i takon javës së 11-të.

Të dy skuadrat po kalojnë nëpër formë të mirë, andaj përballja e sotme mes tyre pritet të jetë mjaft interesante.

Pas dhjetë xhirove të para, Real Madridi ka grumbulluar 25 pikë, me bilanc prej tetë fitoreve, një barazimi dhe një humbjeje.

“Los Blancos” me një fitore eventuale do të merrnin sërish pozitën e parë në tabelë, e cila momentalisht mbahet nga Girona me 28 pikë, por me një ndeshje më shumë.

Barcelona është e treta me 24 pikë dhe sot ka rastin që të kalojë në renditje rivalin e përjetshëm, për t’u afruar edhe me skuadrën lidere.

Barça, që është skuadra e vetme pa humbje në elitën spanjolle, ka bilanc prej shtatë fitoreve dhe tri barazimeve.

Formacionet e mundshme?

Megjithatë, në formacionin e kombinuar të El Clasicos, duke marrë lojtarët një nga një – Barcelona përfaqësohet me shtatë emra, për dallim nga Real Madridi që ka kater lojtarë.

Me Thibaut Courtois të lënduar, Marc-Andre ter Stegen është padyshim zgjidhja më e mirë si portier, duke qenë se ai është një nga më të mirët në botë për momentin.

Mbrojtësit e krahut të Barçës janë gjithashtu më të mirë se ata të Real Madridit. Dani Carvajal është mjaft i paqëndrueshëm kohëve të fundit, ndërsa ata nuk kanë asnjë titullar të rregullt në krahun e majtë. Kështu, Joao Cancelo dhe Alejandro Balde kanë zënë vendet në formacion.

Jules Kounde do të kërkonte patjetër vendin e dytë të qendërmbrojtësit së bashku me Ronald Araujo, por duke qenë se ai është i dëmtuar dhe nuk dihet nëse luan, mediat kanë zgjedhur David Alaban, i cili është mjaft i rëndësishëm për Real Madridin duke pasur parasysh mungesën e Eder Militaos.

Aurelien Tchouameni është lehtësisht mesfushori më i mirë me tipare mbrojtëse mes dy skuadrave. Gavi mposht lojtarët si Eduardo Camavinga dhe Federico Valverde për sa i përket cilësisë dhe potencialit për t’u bërë partner i tij në mesfushë.

Jude Bellingham është ndoshta lojtari i vetëm i pa konkurrencë në formacion. Lamine Yamal është ‘fëmija’ i mrekullueshëm me potencialin më të madh në këtë ekip, ndërsa Vinicius Junior mposht Joao Felix si një lojtar që ka qenë në nivelin më të lartë për disa vite tashmë.

Sigurisht, nuk ka sulmues më të mirë se Robert Lewandowski në këto dy skuadra dhe ai është pika referuese e qendrës së sulmit.

TË FUNDIT
5 orë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
8 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
15 orë
DW për shlyerjen e adresave të shqiptarëve: Si po i gërryen Serbia të drejtat e shqiptarëve etnikë?
15 orë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
15 orë
Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital

ME TE LEXUARA

21 orë
Deri 41 gradë, ky është moti për sot
21 orë
Media spanjolle: Shqipëria mes destinacioneve evropiane perfekte për pushime
21 orë
Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)
21 orë
Pesë ‘betejat’ më të rëndësishme që mund të vendosin fituesin e Euro 2024
15 orë
Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

LEXO MË SHUMË

IMG_4335

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

presheva

DW për shlyerjen e adresave të shqiptarëve: Si po i gërryen Serbia të drejtat e shqiptarëve etnikë?

milo gjukanoviq gjukanovic

Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij

foshnje bebe

Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital

policia

Një serbe e plagosur në autostradën Negotinë-Demir Kapi, ishte përleshur fizikisht me bashkëshortin e saj në makinë

diell trup rrezitje

Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

euro 2024 gjermani

Pesë ‘betejat’ më të rëndësishme që mund të vendosin fituesin e Euro 2024

Tabanoc kufi

Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)

INFO

NA NDIQ