Embelsire e shpejte dhe shume e thjeshte

SI të gatuajme embelsire te shpejte dhe shume te shijshme per familjen tuaj

Perberesit:

2 veze
100 gr sheqer
1 pako e vogel vanilje
100 ml vaj luledielli
100 gr kos
200 gr miell
1 pluhur per pjekje
Bajame ose arra (sipas deshires)
Pergatitja
Fillimisht rrahim vezet ne nje tas te madh, hedhim dhe sheqerin dhe i rrahim se bashku serish. Hedhim vaniljen, e rrahim, dhe me pas hedhim vajin dhe kosin. Hedhim me pas miellin dhe pluhurin per pjekje duke i situr.
Tepsine ku do ta hedhim brumin e pergatitur e lyejme me vaj dhe veme letren e kuzhines. I hedhim siper brumin bajame te thyera ose arra, sipas deshires.
E fusim ne furren e ngrohur me pare ne temperaturen 180 grade per rreth 25-30 minuta.