Emërimi i sekretarit të përgjithshëm të Kuvendit dhe kërkesa për apanazhë nga ish-ministra, në Komisionin për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve

Picture of INA
INA

04/07/2024

Komisioni për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve sot do të mbajë mbledhje në të cilën në rend dite, mes pikave të tjera, janë konstatimi i propozim-vendimeve për emërim të sekretarit të përgjithshëm dhe zëvendësit të sekretarit të përgjithshëm të Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Sekretarja e përgjithshme e Kuvendit, Cvetanka Ivanova dhe zëvendësi i saj, Bojan Vasilevski dhanë dorëheqje në funksionet e tyre më 1 korrik.

Deputetët do të shqyrtojnë edhe kërkesat për realizim të rrogës pas ndërprerjes së funksionit ministër në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Në mbledhjen e Komisionit në rend dite janë edhe konstatimet e Propozim-vendimit për zgjedhje të shefit, anëtarëve dhe zëvend[s-anëtarëve të Delegacionit të Kuvendit në Asamblenë parlamentare të Këshillit të Evropës (AP KE), të Delegacionit të Kuvendit në Asamblenë parlamentare të Organizatës për siguri dhe bashkëpunim në Evropë (AP OSBE), të Delegacionit të Kuvendit në Unionin interparlamentar (IPU), të Delegacionit të Kuvendit në Dimensionin parlamentar të Nismës qendroro-evropiane (DP NQE), të Delegacionit të Kuvendit në Asamblenë parlamentare të Organizatës së trakktatit veriatlantik (AP NATO), të Delegacionit të Kuvendit në Asamblenë parlamentare të Mesdheut (AP e mesdheut), të Delegacionit të Kuvendit në Asamblenë parlamentare të Procesit për bashkëpunim në Evropën Juglindore (AP PBEJL), të Delegacionit të Kuvendit në Asamblenë parlamentare të Organizatës së Bashkëpunimit ekonomik të Detit të Zi (PABSEK), të Delegacionit të Kuvendit në Komitetin parlamentar për stabilizim dhe asociim, si dhe konstatimi i Propotim – vendimit për themelim të grupeve të deputetëve për bashkëpunim me parlamente të shteteve të tjera dhe zgjehdje e kryetarëve dhe anëtarëve të grupeve të deputetëve të Kuvendit për bashkëpunim me parlamente të shteteve të tjera.

TË FUNDIT
9 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
12 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur
14 orë
Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin
15 orë
Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik
15 orë
Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

ME TE LEXUARA

21 orë
Mickoski: Marrëdhëniet e mira fqinjësore janë rrugë me dy kahje, pyetja e vërtetë është pse Greqia nuk e respekton Marrëveshjen e Prespës
12 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur
18 orë
Memedi: Janë ndërmarrë masat për rastin e foshnjes 4 muajshe, do ketë përgjegjësi
9 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
17 orë
Fari Hiseni nga LD: BDI në foltore e paraqet veten si shqiponjë, ndërsa në negociata bëhet një kanarinë

LEXO MË SHUMË

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

Arben Fetai Qeveri

Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

63cca913-aa66-4fdf-a82b-8dc41175a33c

Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin

natasha gaber

Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik

kameramedia

Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

Tabanoc kufi

Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc

zjarr sllupçan

26 zjarre në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut

Fronti evropian ali ahmeti

BDI porosi VLEN-it: I keni kaluar vijat e kuqe, do të përballeni me rezistencën e çdo shqiptari

foshnje bebe

Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital

INFO

NA NDIQ