Emëroi drejtor me diplomë të falsifikuar, Ramiz Merko ulet në bankën e të akuzuarve

Picture of INA
INA

05/07/2024

Në Gjykatën Themelore në Strugë sot janë zhvilluar dy procedura gjyqësore kundër kryetarit të Komunës së Strugës, Ramiz Merko, për emërime të paligjshme të drejtorëve në shkollat ​​fillore. Procedura për tre lëndët e bashkuara, për Podgorcin, Labunishtën dhe Strugën, është prolonguar për shkak se nuk kanë ardhur dëshmitarët.

Në procesin gjyqësor për shkollën në Veleshtë janë disa të pandehur, të cilët akuzohen për “Punë të papërgjegjshme në shërbim”, e disa prej tyre ndiqen edhe për veprën penale “Falsifikimi i dokumenteve”. Të pandehurit thanë se nuk ndihen fajtorë për krimet për të cilat akuzohen.

Sipas aktakuzës, drejtoresha e shkollës, Egzona Shei, dyshohet se ka falsifikuar diplomën. Dëshmitarja Natasha Pintoska-Beqaroska, nga Inspektorati Shtetëror i Arsimit, tha se është konstatuar se drejtoresha e emëruar e shkollës nuk i plotëson kushtet për ushtrues detyre – drejtoreshë, sepse nuk posedon certifikatë për dhënien e provimit, nuk posedon certifikatë për njohjen e gjuhës angleze dhe i nuk ka 5 vjet përvojë pune./TV21

TË FUNDIT
29 minuta
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
3 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
5 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
5 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave
5 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

ME TE LEXUARA

1 ditë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
5 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
1 ditë
Fari Hiseni nga LD: BDI në foltore e paraqet veten si shqiponjë, ndërsa në negociata bëhet një kanarinë
13 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius
3 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
1 ditë
Një serbe e plagosur në autostradën Negotinë-Demir Kapi, ishte përleshur fizikisht me bashkëshortin e saj në makinë
12 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
29 minuta
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

LEXO MË SHUMË

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

ahmeti-kasami-696x336-1

Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu

INFO

NA NDIQ