Emisari britanik për Ballkanin për tre ditë në Shkup, cila është agjenda?

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/03/2023

Përfaqësuesi special i Mbretërisë së Bashkuar për Ballkanin Perëndimor, Lordi Stjuart Peach, prej sot deri të mërkurën do të qëndrojë për vizitë në Maqedoninë e Veriut.

Qëllimi i vizitës është konfirmimi i përkushtimit të vazhdueshëm të Mbretërisë së Bashkuar në forcimin e stabilitetit dhe prosperitetit në rajonin e Ballkanit Perëndimor, njofton Ambasada Britanike në Shkup, përcjell INA.

Lordi Stjuart do të takohet me presidentin Stevo Pendarovski, kryeministrin Dimitar Kovaçevski, zëvendëskryeministrin për BE-në Bojan Mariçiq, ministrin e Punëve të Jashtme Bujar Osmani.

Në takimin me presidentin Pendarovski është konfirmuar siç thuhet “partneriteti dhe miqësia e kahershme ndërmjet Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Mbretërisë së Bashkuar, e cila reflektohet përmes mbështetjes së vazhdueshme britanike për çështjet kyçe që nga pavarësia jonë e deri më sot, dhe marrëdhëniet dypalëshe karakterizohen nga një dialog politik dinamik në nivel të lartë”.

Emisari britanik do të takohet edhe me organizata të shoqërisë civile dhe do të vizitojë monumentet kulturore lokale. “Qëllimi i vizitës është të konfirmojë përkushtimin e fortë të Mbretërisë së Bashkuar për integrimin euroatlantik të Maqedonisë së Veriut, për të mbështetur reformat dhe për të forcuar stabilitetin dhe sigurinë në rajonin e Ballkanit Perëndimor”, shtoi Ambasada.

Sivjet, Mbretëria e Bashkuar dhe Maqedonia e Veriut festojnë 30 vjet nga vendosja e marrëdhënieve dypalëshe. Ambasada britanike theksoi se Mbretëria e Bashkuar mbetet një partner i ngushtë i Maqedonisë së Veriut dhe një aleat i fortë në NATO. (INA)

TË FUNDIT
2 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
2 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
2 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
3 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
3 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

ME TE LEXUARA

6 orë
Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!
1 ditë
Haxhiu s’i beson Serbisë se është vrarë Faton Hajrizi, e dënon vrasjen e policit në Lloznicë
9 orë
Qytetarët ankohen për produkte të prishura dhe me afat të skaduar!
4 orë
Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”
1 ditë
BDI: VLEN me shpifje tentojnë të mbulojnë tradhëtinë e madhe ndaj shqiptarëve
6 orë
Moti edhe sot me temperatura deri 40 gradë
3 orë
Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!
1 ditë
“BDI-ja po dështon edhe në opozitë” – Arben Taravari reagon për dy modelet që shqyrtohen nga ekspertët e BDI-së
6 orë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve

LEXO MË SHUMË

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

tvsh-ime

Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

Kim Mehmeti

Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!

mickoski orban

Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!

INFO

NA NDIQ