EMV Furnizimi me ngrohje: Pjesa më e madhe e konsumatorëve do të marrin fatura më të ulëta barazuese për ngrohje

Picture of INA
INA

08/06/2023

Pjesa më e madhe e konsumatorëve të kyçur në ngrohjen qendrore në Qytetin e Shkupit, të cilat i paguajnë faturat më 8 dhe 12 këste mujore, madje 97 për qind, këtë sezon ngrohës do të marrin fatura më të ulëta barazuese për ngrohje krahasuar me faturat e avanseve, informojnë nga EMV Furnizimi me ngrohje.

Shkak për atë, siç theksojnë, janë temperatura të jashtme dukshëm më të larta nga të parashikuarat gjatë sezonit ngrohës, i cili filloi më 15 tetor 2022, ndërsa përfundoi më 28 prill 2023.

Theksojnë se konsumatorët, gjatë sezonit ngrohës, në faturat për energji ngrohëse marrin shtesë se sa energji kanë shpenzuar, si dhe për shumën e dallimit mes energjisë ngrohëse të shpenzuar dhe të parashikuar.

“Nëse gjatë barazimit konstatohet se është shpenzuar më shumë energji ngrohëse se sa që është përllogaritur me avans, atëherë dallimi shpërndahet në tre këste të barabarta dhe në mënyrë adekuate faturohet në llogaritë për muajt maj, qershor dhe korrik. Nëse ndërkaq, konsumatori në mënyrë avanse ka paguar më shumë se sa që është konstatuar gjatë matjes së energjisë së shpenzuar nggrohëse, atëherë mund të kërkojë kthim të dallimit nëse ka borxhe të mbetura”, saktësojnë nga EMV Furnizimi me ngrohje SHPKNJP Shkup.

TË FUNDIT
41 minuta
Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta
46 minuta
Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste
48 minuta
Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!
56 minuta
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
2 orë
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

ME TE LEXUARA

1 ditë
RMV, shtetas të huaj kanë denoncuar dy policë pasi kanë kërkuar ryshfet, janë marrë masa disiplinore
48 minuta
Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!
17 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
1 ditë
Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë
5 orë
Mitsotakis: Politikat e udhëheqësisë së re në RMV janë provokative dhe joligjore
1 ditë
Zjarrfikësit ankohen për paga të ulëta
46 minuta
Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste

LEXO MË SHUMË

qytetare-1280x899

Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta

ikja banjske grupi terrorist veri

Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste

Prokuroria

Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!

treni stacioni hekurudhor shkup

Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

vmro

VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

aeroplani-kinez

Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ixhet memeti

Ixhet Memeti nuk ka imunitet

uji-vardar

Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij

INFO

NA NDIQ