EMV-ja do të marrë nga Qeveria 6 milionë euro për menaxhimin me ngrohjen qendrore

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

21/01/2022

Qeveria do të transferojë gjashtë milionë euro në llogari të SHA EMV që të ndërmarrë menaxhimin, shpërndarjen, furnizimin dhe prodhimin e energjisë termike për qytetin e Shkupit për të gjithë sezonin e ngrohjes nga bartësi aktual i licencës BEG, konfirmoi ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi.

Këto mjete, siç tha gjatë vizitës së sotme në Komunën e Sarajit, do të përdoren edhe në pjesën për të paguar dallimin nga çmimi real dhe aktual të energjisë termike për të gjithë vitin 2022.

I pyetur nëse do të mjaftojnë vetëm gjashtë milionë euro për të gjithë sezonin e ngrohjes, Bekteshi tha se projeksionet e tilla janë bërë nga ana e EMV-së, Komisionit Rregullator për Energjetikë dhe menaxhmenti i EMV-së – Energjetikë, e cila pordhoin energji termike, sipas çmimeve aktuale dhe çmimeve në bursë të gazit natyror për në janar.

“Do të shohim si do të lëvizin edhe fjuçersat veçanërisht për muajt shkurt dhe mars dhe pasi do të kemi oferta gjithsesi se kjo mund të jetë edhe më pak, ndërsa mund të jetë më i latë çmimi që do të na kushtojë. Por, me siguri sipas të gjitha parashikimeve çmimet do të jenë më të ulëta nga ato që ishin në janar”, tha Bekteshi.

I pyetur nëse EMV ka sasi të mjaftueshme të qymyrit për prodhimin e energjisë elektrike, Bekteshi theksoi se për momentin në deponi ka rreth 250 mijë tonë

“Siç informoi Komisioni i cili e ndjek gjendjen në pjesën e energjetikës dhe në energjinë termike dhe elektrike mund vetëm t’ju informoj se në deponi kemi rreth 250 mijë tonë për nevojat e REK Bitolla që para tre-katër muajve nuk tejkalonte as 40 mijë tonë. Sasitë janë edhe tonat edhe të importuara. Me këto 250 mijë tonë REK Bitolla punon në vazhdimësi, ndërsa në mënyrë shtesë ato mund të përdoren që të rritet prodhimi nëse ka nevojë dhe nëse nominimet për ndonjë ditë do të ishin më të larta “, potencoi Bekteshi.

TË FUNDIT
39 minuta
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
5 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
5 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
6 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
6 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

ME TE LEXUARA

1 ditë
Pse e kërcënoi Shqipëria Maqedoninë gjatë luftës së Kosovës? Tregon Pandeli Majko
5 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
1 ditë
MASH: Nxënësit që plotësojnë kushtet do të kompensohen për gjashtë muaj!
20 orë
BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës
1 ditë
Siljanovska Davkova: Rajoni nuk ka nevojë për retorikë të zhveshur të BE-së, por logjikë të qëndrueshme të BE-së, jo për t’bllokuar
5 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
1 ditë
Sulejmani: Teatri i Tetovës do të hapet gjatë mandatit tim!

LEXO MË SHUMË

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

vucic dodik

Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ