Ende nuk dihet sa do të zgjasë procedura e ekstradimit për Ljupço Palevskin

INA
INA

08/12/2023

Ende nuk dihet se kur do të ekstradohet i dyshuari për vrasjen e Vanja Gjorçeskës nga Turqia.

Ministri i Drejtësisë, Krenar Lloga pret që procedura e ekstradimit të zhvillohet shpejtë dhe Palevski të përgjigjet para organeve të shtetit.

“Unë besoj se për një kohë relativisht të shkurtë do të kemi përgjigje pozitive dhe i dyshuari do të jetë këtu”, tha Lloga.

Sipas profesorit universitar, Gordan Kalajxhiev, e gjithë procedura e ekstradimit mund të zgjasë më shumë se një muaj për shkak se ka shumë institucione që duhet ta miratojnë.

“Procedura për fat të keq do të zgjasë më gjatë. Nuk mund të them kurë. Me siguria Ministria e Drejtësisë ka më shumë përvojë për të thënë më shumë për ekstradimit. Megjithatë, procedura ka nisur dhe ai është privuar nga liria”, tha Kallajxhiev.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

arber ademi

Ademi: Vazhdojmë me mbështetjen e të gjitha Universiteteve në vend!

matura-shteterore-provimi

Provimi i maturës shtetërore sivjet më 1 dhe 8 qershor

xhemail jusufi

BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

stevo-pendarovskiii-780x470-1

PRSD mbështet rikandidimin e Pendarovskin për president

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

arben taravari kumanove

Sot në Gostivar konventa e promovimit të kandidatit presidencial, Arben Taravari

IMG_9416

ASH e Selës tubim në Tetovë (VIDEO)

INFO

NA NDIQ