ErBaltik hyn në tregun e vendit me linjë të re ajrore Shkup – Rigë

Picture of INA
INA

01/09/2023

Kompania ajrore e baltikut, letonezja ErBaltik, prej sezonit të ardhshëm veror në vitin 2024 do të vendosë linjë ajrore në relacionin Shkup-Rigë-Shkup, kumtoi sot TAV Aeroportet.

Kryeqyteti i Maqedonisë së Veriut Shkupi do të lidhet me Rigën, kryeqytetin e Letonisë, dy herë në javë, nga 3 maji deri më 30 shtator 2024.

Linja e re sezonale ajrore e kompanisë ErBaltik, nga aeriporti i Shkupit do t’u mundësojë klinetëve lidhje me shtetet baltike dhe botën.

“Vendosja e fluturimit të ri drejt Rigës nga aeroporti i Shkupit dhe shtimi i airBaltic si kompani e re ajrore në portofolin e TAV-it, si dhe hyrja e kompanisë ajrore në tregun e aviacionit të vendit është lajm i mrekullueshëm. Ky plotësim do t’u mundësojë klientëve qasje të përkryer drejt shumë destinacioneve kulturore, historike dhe afariste. Kjo linjë e re ajrore jo vetëm që do ta përmirësojë lidhjen, por do t’u mundësojë udhëtarëve t’i hulumtojnë këto rajone të ndryshme me lehtësi dhe komodiet – Rigën, me ndërthurjen e mrekullueshme të kulturës, historisë dhe modenrizmit, në të njejtën kohë edhe qendër biznesi në rajonin e baltikut, dhe Shkupin dhe rajonin ballkanik, me rëndësinë e vet historike, bukuritë natyrore, kuzhinën dhe mikpritjen. E urojmë kompaninë airBaltic dhe e çmojmë vendimin e tyre sepse kjo linjë e re ajrore do t’i lidhë rajonin e baltikut me atë ballkanik”, thotë Nexhat Kurt, drejtor i prëgjithshëm i TAV Maqedoni.

Martin Gaus, kryetar i dhe drejtor kryesor ekzekutiv i ErBallkan, theksoi se me vendosjen e 11 linjave të reja verën e ardhshme, kompania ajrore do ta përforcojë pozicionin dhe ambicien për rritje të mëtutjeshme, duke e përmirësuar lidhjen nga Baltiku.

Biletat për linjën e re ajrore janë të kapshme për rezervim përmes ueb faqes së airBaltic www.airbaltic.com, me çmime duke filluar prej 89 eurove për udhëtim në një drejtim.

TË FUNDIT
2 orë
Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot
2 orë
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
3 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
3 orë
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër
3 orë
Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

ME TE LEXUARA

1 ditë
Për shkak të valës së nxehtit në Greqi, mbyllen shkollat dhe çerdhet
9 orë
Gashi takon sot Presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj
1 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
6 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
24 orë
Shtrenjtohet buka
1 ditë
Gashi takon ambasadorin e Kosovës në Maqedoni, Florian Qehajën
9 orë
Moti me diell dhe shumë i ngrohtë, temperatura deri në 38 gradë

LEXO MË SHUMË

Kuvendi parlamenti maqedoni

Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot

IMG_2957

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

policia-714x420

Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

IMG_2950

Tani shkencat mjekësore mund ti kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së

INFO

NA NDIQ