Erdogan: Alija Izetbegoviç veshi uniformën kur duhej, le të kujtojmë fjalët e tij për Srebrenicën

Picture of INA
INA

23/05/2024

Gjatë një fjalimi në ceremoninë e ndarjes së çmimeve ndërkombëtare për bamirësi në kryeqytetin Ankara, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan foli për situatën aktuale në Gaza, duke përmendur shembullin e presidentes së parë të Bosnjës dhe Hercegovinës, Alije Izetbegoviq.

“Jam shumë i kënaqur me njoftimet e sotme nga Norvegjia, Irlanda dhe Spanja se do të njohin shtetin e Palestinës”, tha Erdogan.

Vendimi për të njohur shtetin e Palestinës vjen pasi Izraeli vazhdon ofensivën e tij brutale në Rripin e Gazës nga 7 tetori 2023, pavarësisht nga një rezolutë e Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm në enklavë.

“Ata që ofrojnë mbështetje logjistike dhe ushtarake për pushtuesit mbajnë të njëjtën përgjegjësi për gjakun që rrjedh në Gaza si vetë okupatorët”, tha Erdogan.

Erdogan shprehu dëshirën e tij për të vazhduar punën e filantropëve për të përhapur mirësinë, vëllazërinë dhe bukurinë në Turqi dhe në vende të ndryshme të botës.

Duke thënë se Alija Izetbegoviç, një mbështetës dhe burrë shteti që ia kushtoi jetën lirisë së Bosnjë-Hercegovinës, ishte një mendimtar i madh, por edhe një politikan me përvojë që e njihte shumë mirë funksionimin e sistemit global, Erdogan kujtoi fjalët e tij.

“Kur duhej, hiqte kostumin dhe vishte kamuflazh ushtarak për vendin dhe kombin e tij”. Ai ishte aq patriot, trim, guximtar dhe një udhëheqës shembullor në çdo drejtim. Shembull ishin jo vetëm lufta e tij, por edhe idetë, këshillat dhe fjalët e tij. Ai tha si më poshtë për gjenocidin në Srebrenicë: “Çfarëdo që të bëni, mos harroni gjenocidin, sepse një gjenocid që harrohet do të përsëritet”, tha Erdogan.

Presidenti turk vuri në dukje se, për fat të keq, të gjithë ata janë dëshmitarë të së vërtetës së dhimbshme për të cilën tërhoqi vëmendjen Izetbegoviq, e cila manifestohet në shembullin e Gazës.

“Që nga 7 tetori, në Gaza u krye një nga gjenocidet më brutale të shekullit të kaluar para syve të gjithë botës, për fat të keq u vranë më shumë se 15 mijë fëmijë, u vranë 35 mijë të pafajshëm, më shumë se 80 mijë palestinezë. Pothuajse e gjithë Gaza u kthye në Kjo është arsyeja pse ata humbën Gazën, e cila tashmë ishte një burg në ajër të hapur, duke vrarë foshnjat në inkubatorë, duke bombarduar spitale dhe vendet e kultit, duke sulmuar kamionët me ndihma dhe duke hedhur bomba mbi civilët e pafajshëm që prisnin brenda. linjë për ushqim”, tha Erdogan.

Ai shtoi se e gjithë kjo është bërë me armë, bomba, aeroplanë dhe me mbështetjen e pakushtëzuar diplomatike të “ata që kanë vite që studiojnë të drejtat dhe liritë e njeriut”.

“Askush nuk duhet të tallet me inteligjencën tonë. Askush nuk duhet të na shikojë në sy dhe të gënjejë. Ata që ofrojnë mbështetje logjistike dhe ushtarake për pushtuesit janë po aq përgjegjës për gjakderdhjen në Gaza. Mos mendoni se pikëllimi i njerëzve të varfër që vdiqën në Gaza nuk do të mbahet mend, mos mendoni se shtypësit do t’i shpëtojnë veprave të tyre, gjaku i popullit të shtypur të Gazës nuk është ngjitur në ballin e pushtuesve dhe mbrojtësve të tyre”, tha Erdogan.

Erdogan tha se Hamasi njoftoi javën e kaluar se kishte pranuar një ofertë për armëpushim, por Izraeli vazhdoi qëndrimin e tij pa kompromis.

Presidenti turk tha gjithashtu se për sa kohë që fuqitë perëndimore vazhdojnë të qëndrojnë pas kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu pavarësisht “arrogancës dhe pamaturisë së tij”, masakrat në Palestinë nuk mund të parandalohen.

“Në 229 ditët e fundit, ata e kthyen Gazën, e cila tashmë ishte një spital në ajër të hapur për shkak të bllokadës, në një varrezë të madhe për fëmijë”, tha Erdogan.

Udhëheqësi turk paralajmëroi se nëse “ekspansionizmi sionist vazhdon kështu”, bota do të jetë e prirur për konflikte të reja.

“Izraeli e ka humbur këtë luftë dhe është i dënuar në sytë e njerëzimit. Ne kemi një detyrim ndaj vëllezërve tanë palestinezë, të cilët kanë ëndërruar të kthehen në shtëpitë dhe atdheun e tyre për 76 vjet”, shtoi Erdogan.

TË FUNDIT
5 orë
Gjermania nis me këmbë të mbarë, fitore të thellë 5:1 me Skocinë
7 orë
Do të marrin nga 2000 euro në muaj, gjithsej 36 ish-deputetë kanë kërkuar dhe kanë marrë apanazh
8 orë
Me sukses është shmangur një skandal eventual! Siljanovska në Samitin në Shkup e shmangu përdorimin e emrit të shtetit
11 orë
Nga mesnata, shtrenjtohen derivatet e naftës
12 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: Na shtrenjtojnë kafshatën e gojës

ME TE LEXUARA

5 orë
Gjermania nis me këmbë të mbarë, fitore të thellë 5:1 me Skocinë
17 orë
Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen
15 orë
Dënime me kusht për pjesëmarrësit në ngjarjet në M-NAV, Prokuroria e ka rikualifikuar lëndën kundër tyre
14 orë
Dyert e shkollave të hapura por nuk ka nxënës
13 orë
Mbi 50 mijë shqiptarë pritet të ndjekin ndeshjen në Gjermani, ndërkaq italianë më pak se 10 mijë!
13 orë
Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh
12 orë
Mbi dy milionë muslimanë fillojnë pelegrinazhin vjetor të Haxhit
1 ditë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
12 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: Na shtrenjtojnë kafshatën e gojës

LEXO MË SHUMË

IMG_3097

Gjermania nis me këmbë të mbarë, fitore të thellë 5:1 me Skocinë

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Do të marrin nga 2000 euro në muaj, gjithsej 36 ish-deputetë kanë kërkuar dhe kanë marrë apanazh

gordana siljanovska davkova

Me sukses është shmangur një skandal eventual! Siljanovska në Samitin në Shkup e shmangu përdorimin e emrit të shtetit

derivate nafta dizeli benzin

Nga mesnata, shtrenjtohen derivatet e naftës

buka-market

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: Na shtrenjtojnë kafshatën e gojës

haxh-meke

Mbi dy milionë muslimanë fillojnë pelegrinazhin vjetor të Haxhit

mickoski hristijan

Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh

tifozat kuq e zi

Mbi 50 mijë shqiptarë pritet të ndjekin ndeshjen në Gjermani, ndërkaq italianë më pak se 10 mijë!

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dyert e shkollave të hapura por nuk ka nxënës

INFO

NA NDIQ