Erdogan në “qiellin e shtatë”: kush janë dy turqit e parë të hapësirës? (VIDEO)

Iliria News Agency
Iliria News Agency

30 Prill, 2023

Erdogan njoftoi se Alper Gezeravci dhe Tuva Cihangir Atasever u zgjodhën si astronautët e parë të Turqisë që udhëtonin në hapësirë ​​(Anadoll)

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan njoftoi se vendi ka zgjedhur astronautët për misionin e parë hapësinor, i cili është planifikuar për në fund të këtij viti.

Erdogan vizitoi panairin e madh turk të teknologjisë dhe aviacionit Teknofest, i cili mbahet në aeroportin Ataturk në Stamboll dhe me atë rast njoftoi se Alper Gezeravci dhe Tuva Cihangir Atasever janë përzgjedhur si astronautët e parë turq që udhëtojnë në hapësirë, shkruan Anadolia.

“Alper Gezeravcı, i cili do të shkojë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, ​​është një pilot hero turk që tashmë ka arritur suksese të rëndësishme në Forcën Ajrore të vendit tonë dhe Tuva Cihangir Atasever është një inxhinier sistemesh që punon në Roketsan”, tha Erdogan.

Ai sqaroi se Alper Gezeravci është astronauti i parë, kurse Tuva Cihangir Atasever rezervë.

Turqia themeloi një agjenci hapësinore në vitin 2018.

“Miku ynë, i cili do të shkojë në misionin e parë të Turqisë në hapësirë, do të qëndrojë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës për 14 ditë. Në këtë mision ata do të kryejnë 13 eksperimente të ndryshme të përgatitura nga universitetet dhe institucionet kërkimore të vendit tonë. Koha e dërgimit të pasagjerit tonë në hapësirë ​​është planifikuar për tremujorin e fundit të vitit 2023”, tha Erdogan.

Në vitin 2018, Turqia themeloi Agjencinë Turke të Hapësirës dhe një vit më vonë njoftoi programin hapësinor të vendit si dhe një mision hapësinor të drejtuar.

“Të rinjtë do ta çojnë Turqinë në ligën më të lartë dhe do të realizojnë ëndrrën e vendit për pavarësi të plotë. Ne kemi luftuar shumë për të krijuar një klimë në vendin tonë ku të rinjtë tanë të mund të ndjekin ëndrrat e tyre pa frikë. Ne kemi thyer prangat e prapambetjes së Turqisë, kemi ndërtuar infrastrukturën e një Turqie të madhe dhe të fuqishme”, tha Erdogan.

Paraqitja e parë e Erdoganit pas sëmundjes së tij

Kjo ishte dalja e parë publike e Erdoganit pas katër ditësh mungesë për shkak të një virusi të zorrëve.

Në Teknofest, Erdogan u takua pas dyerve të mbyllura me homologun e tij azerbajxhanas Ilham Aliyev.

Ai vazhdon fushatën e tij zgjedhore në Ankara të dielën.

Zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale të 14 majit konsiderohen si testi më i vështirë për qeverisjen 20-vjeçare të Erdoganit.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dollar

Sekuestrohen 1 miliard dollarë fallso në Turqi, zbulohet destinacioni i tyre

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Ngrihet aktakuzë ndaj Trumpit: Mori dosjet e programit bërthamor, i ruajti në banjë

F619FD7F-187D-4446-9EDD-7BDAC06F8167

Aksident hekurudhor në Turqi, mbi 20 të plagosur

ukraina-1

Vazhdojnë sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhjas

pentagon

Pentagoni: Njoftimet e mediave për stacionin e spiunazhit të Kinës në Kubë, ‘jo të sakta’

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Ish presidenti amerikan, Donald Trump paditet lidhur me rastin e dokumenteve të klasifikuara

GRURI

​Miliona tonë të korra të humbura pas shpërthimit të digës së Kakhovkas në Ukrainë

azil

Arrihet ujdia në BE për azilkërkuesit

zelensky-1

Zelensky viziton rajonin e Khersonit pas goditjes nga përmbytjet

INFO

NA NDIQ