Erdogan: Të gatshëm të trajtojmë palestinezët e plagosur në spitalet tona

INA
INA

10/11/2023

Turqia ka bërë përgatitjet e nevojshme për të pritur palestinezët e plagosur dhe pacientët me sëmundje kronike nga Gaza në spitalet e saj për trajtim, siç tha sot presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan.

Duke folur me gazetarët pas vizitës së tij në Uzbekistan, Erdogan tha gjithashtu se Turqia do të bëjë përpjekje për të rritur presionin ndaj Izraelit për të siguruar që palestinezët e plagosur mund të evakuohen nga Gaza.

Siç tha presidenti turk, gjatë vizitës së Sekretarit të Shtetit të SHBA Anthony Blinken në Ankara, të dy burrat diskutuan rritjen e numrit në ditë të kamionëve që transportojnë ndihma humanitare në Gaza në të paktën 500.

Kreu i diplomacisë amerikane e cilësoi këtë propozim pozitivisht gjatë bisedimet e tij me homologun e tij turk Hakan Fidan, theksoi Erdogan. Ankaraja do të ndërmarrë hapa për furnizimin e Gazës me ambulanca, ushqim, ujë dhe ilaçe në bashkëpunim me vendet e tjera, përfundoi presidenti turk.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

grat me te fuqishme

Forbes publikon listën e femrave më të fuqishme në botë, kryeson Ursula von der Leyen

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Rusia gjatë natës ka lëshuar 48 drone mbi Ukrainë, rrëzohen 41

JIM townsend

Townsend: Nuk mendoj se do ketë shpërthim lufte në Ballkan

Benjamin Netanyahu

Netanjahu: Vetëm ushtria izraelite mund të çarmatosë Gazën

mexhiti arabi

Mexhiti: Maqedonia e Veriut dhe Emiratet e Bashkuara Arabe do të forcojnë bashkëpunimin në shëndetësi

INFO

NA NDIQ