Erdogan telefonon Putinin, flitet për ndërmjetësimin e paqes në Ukrainë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/01/2023

Presidenti i Türkiyes, Recep Tayyip Erdoğan, ka zhvilluar bisedë telefonike me homologun rus, presidentin Vladimir Putin.

Siç njoftojnë nga Drejtoria e Komunikimeve e Presidentit të Türkiyes, Erdoğan dhe Putin biseduan për luftën mes Rusisë dhe Ukrainës.

“Presidenti Erdoğan i tha Putinit në një bisedë telefonike se Türkiye është e gatshme të veprojë si ndërmjetësuese për vendosjen e paqes së qëndrueshme mes Rusisë dhe Ukrainës”, thuhet në njoftimin e presidencës.

Erdoğan dhe Putin diskutuan gjithashtu rreth korridorit të grurit dhe çështjet e eksportit të amoniakut.

“Gjatë bisedës telefonike, Erdoğan dhe Putin diskutuan hapat konkretë për përpunimin e miellit nga drithi rus dhe dërgimin në vendet afrikane në nevojë”, njoftojnë nga presidenca turke.trt

TË FUNDIT
2 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
7 orë
Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!
10 orë
Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë "kulaçi qeveritar"?
10 orë
Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip
10 orë
Kurti: SHBA - aleate, mike e partnere historike (VIDEO)

ME TE LEXUARA

15 orë
Ministria e Arsimit injoron me zero denarë dy universitetet shqiptare për zhvillimin e resurseve laboratoroike
15 orë
Më 23 maj Siljanovska Davkova do ta realizojë vizitën e parë jashtë vendit
10 orë
Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë
10 orë
Kurti: SHBA - aleate, mike e partnere historike (VIDEO)
10 orë
Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip

LEXO MË SHUMË

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

arben taravari

Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!

vmro vlen

Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë “kulaçi qeveritar”?

shkolle klase

Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip

kurti liz allen alen

Kurti: SHBA – aleate, mike e partnere historike (VIDEO)

kina

Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë

gordana siljanovska

Më 23 maj Siljanovska Davkova do ta realizojë vizitën e parë jashtë vendit

universiteti-i-tetoves-UT

Ministria e Arsimit injoron me zero denarë dy universitetet shqiptare për zhvillimin e resurseve laboratoroike

david kanin

Eksperti amerikan zbulon pse Kurti nuk e bëri lëshimin e madh me Asociacionin: Ja çka do të ndodhë nëse i fiton zgjedhjet e reja

INFO

NA NDIQ