Escobar e Lajçak në Prishtinë për të takuar Kurtin

Iliria News Agency
Iliria News Agency

20/01/2023

Pesë ndërkombëtarë do të qëndrojnë paraditen e sotme (e premte) në Prishtinë në kuadër të përpjekjeve të vazhdueshme për të çuar përpara dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. Të njëjtit, në orët e pasdites do të jenë në Beograd.

Gabriel Escobar, i dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, përfaqësues special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Jens Plotner, këshilltar i kancelarit gjerman, Emmanuel Bonne, këshilltar i presidentit francez dhe Francesco Maria Talo, këshilltar i kryeministres italiane, është përbërja e delegacionit ndërkombëtar.

Të pesë diplomatët do të priten nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në ndërtesën qeveritare në ora 10:00.

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, tha se gjatë kësaj vizite të këtyre ndërkombëtarëve do të diskutohen hapat e ardhshëm për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Në Prishtinë ata do të takohen me kryeministrin Kurti dhe më pas në Beograd do të takohen me presidentin (Aleksandër) Vuçiq për të diskutuar hapat e ardhshëm për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Dhe në këtë vizitë përfaqësuesi special i BE-së do të shoqërohet nga këshilltarët kryesorë të politikës së jashtme të presidentit francez, kancelarit gjerman, dhe kryeministres italiane, si dhe Zëvendësndihmës Sekretari amerikan Escobar.”, është shprehur Stano.

Ndryshe, i dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, në Davos të Zvicrës ditë më parë zhvilloi takim me kryeministrin Albin Kurti dhe presidentin serb Aleksandër Vuçiq.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

asambleja-kie-keshilli-i-evropes

Dy ditë historike për Kosovën në Strasburg – sot nis Asambleja e Këshillit të Evropës

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

Guterres drejtuar Këshillit të Sigurimit të OKB-së: As rajoni dhe as bota s’mund të përballojnë një luftë tjetër

shkupi

Turistët nga Turqia dominojnë për turizëm në Maqedoninë e Veriut

BE bruksel EU Bashkimi Evropian Unioni

EMRAT/ Ja kush janë ambasadorët dhe emisarët e rinj të BE-së në Ballkanin Perëndimor

hotel mijallkov oher

Kompania e Mijallkovit filloi me ndërtimin e një hoteli luksoz në Ohër, reagon “02 Iniciativa”

moti shiu

Ndryshime të mëdha të motit: Nga mesi i javës Maqedonia duhet të përgatitet për ulje drastike të temperaturave

nafta tregjet

Rritet çmimi i arit dhe i naftës! Si po ndikon në tregjet financiare sulmi i Iranit ndaj Izraelit

FLAMUR-MK-1-696x397

Shkupi formon shtab krize për evakuimin e shtetasve nga Lindja e Mesme

shkupi

Gjuha e urrejtjes në Maqedoni, një realitet shqetësues

INFO

NA NDIQ