Escobar: Pajtohem me O’Brien, tani duam njohje të përhershme dhe formale të Kosovës nga Serbia

INA
INA

23/02/2024

Zyrtari i lartë i Departamentit të Shtetit, Gabriel Escobar, në intervistën e tij për Zërin e Amerikës ka dhënë disa kritika sa i përket Qeverisë së Kosovës rreth vendimit për punën e dinarit.

Në këtë intervistë mes tjerash, Escobar është pyetur edhe rreth asaj nëse ndanë të njëjtin mendim me Ndihmës Sekretarin e Shtetit, James O’Brien, i cili së fundi ka thënë se Serbia ka marrë dy hapa të rëndësishëm drejt njohjes së Kosovës, kur i ka pranuar targat dhe dokumentet.

“A po merr Serbia hapa të vegjël drejt normalizimit të raporteve me Kosovën dhe njohjes”, është pyetur Escobar.

Emisari amerikan ka thënë se pajtohet me atë që ka thënë O’Brien dhe ka shtuar se tash SHBA-ja dëshiron njohje të përhershme dhe formale të Kosovës nga Serbia

“Po, pajtohem me Jim (O’Brien). Ai ka të drejtë. Tani ne duam që ajo të jetë e përhershme dhe formale”, ka thënë Escobar.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

lypsar shkup

Nga papunësia, fëmijët i detyrojnë të kërkojnë lëmoshë – Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve në Rrugë

Kurti

Kurti: Një grua u vra mizorisht nga një vrasës burrë, drejtësia të veprojë pa vonesa

Bilall Kasami

Zyrtarisht nisën punimet për ndërtimin e stadiumit të Tetovës, Kasami e bëri përhajr me bulzoder (FOTO)

bujar osmani arben taravari

Ndikimi rus në Maqedoni përmes “Ballkanit të Hapur”/Taravari kundër, Osmani pro

rama macron

Rama-Macronit: Nëse ke nevojë për dikë në momente të vështira, thërrisni një shqiptar

Kurti len opozita kasami gashi mexhiti

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Berlin (FOTO)

bujar osmani haki aziri monstra

12 vjet nga rasti “Monstra”, VLEN: Bujar Osmani si kishte mashtruar me rastin e Haki Azirit të kidnapuar nga shërbimi sekret

INFO

NA NDIQ