Escobar: RMV-ja duhet t’i harmonizojë ligjet jo vetëm me Kushtetutën, por edhe me standardet evropiane

Picture of INA
INA

22/09/2023

“Ekzistojnë nivele të shumta të kontrollit të përputhshmërisë së ligjeve, duke përfshirë ato përmes Bashkimit Evropian, dhe Maqedonia e Veriut duhet të sigurojë që ligjet e saj janë në përputhje me standardet dhe pritshmëritë evropiane”, tha zv.ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike dhe Euroaziatike dhe Përfaqësuesi special për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, lidhur me ndryshimet në Kodin Penal.

“Për sa i përket informacionit specifik për ndryshimet në Kodin Penal, ajo që mund të them është se ka nivele të shumta të kontrollit të përputhshmërisë së ligjeve, përfshirë edhe përmes BE-së. Kjo do të thotë se Maqedonia e Veriut duhet të sigurojë që ligjet e saj nuk janë vetëm në përputhje me Kushtetutën, por edhe me pritjet dhe standardet evropiane, tha Gabriel Escobar në intervistë.

I pyetur nëse Shtetet e Bashkuara janë të kënaqura me luftën kundër korrupsionit në Maqedoninë e Veriut në kuadër të ndryshimeve në Kodin Penal, të cilat ulin dënimet për shpërdorim detyre, Escobar thekson se korrupsioni është problemi më i madh për të gjitha vendet e Ballkani Perëndimor.

“Për të filluar, do të thoja se korrupsioni është problemi më i madh për vendet e Ballkanit Perëndimor dhe mendoj se të gjitha vendet mund të bëjnë më shumë (në luftën kundër korrupsionit), përfshirë Maqedoninë e Veriut. Dhe kjo është një nga arsyet pse ne vazhdimisht avokohemi që shteti të zbatojë reformat që BE-ja kërkon prej tij”, tha Escobar.

Ai dje në një intervistë për Zërin e Amerikës theksoi se Maqedonia e Veriut luan një rol shumë të rëndësishëm në proceset në rajon. Ai shprehu shqetësim edhe për faktin se Ballkani Perëndimor po zhvillohet me “dy shpejtësi”.

“Nga njëra anë, janë anëtarët e Aleancës së Atlantikut të Veriut që janë shumë të përkushtuar në rrugën e tyre NATO dhe evropiane. Janë edhe tre të tjerët që po përballen me vështirësi. Gjatë takimeve të mia me ta, vazhdimisht u kam përcjellë se Shtetet e Bashkuara mbështesin rrugën e tyre euroatlantike. Ne dëshirojmë dhe dëshirojmë që të gjithë ata të zgjidhin mosmarrëveshjet e brendshme dhe rajonale që i pengojnë të përparojnë, theksoi bashkëbiseduesi i Zërit të Amerikës.

TË FUNDIT
13 minuta
Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare
16 minuta
Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!
20 minuta
Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë
22 minuta
Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni
23 minuta
Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

ME TE LEXUARA

1 ditë
Flet nëna e Faton Hajrizit: Flinte në krevat betoni i lidhur me zinxhir (VIDEO)
21 orë
Në Shkup është gjetur i vdekur një shtetas i Kroacisë
2 orë
Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!
1 ditë
Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë
8 orë
Moti sot në Maqedoni
1 ditë
Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor
5 orë
Modeli irlandez dhe belg për ndarje të territorit të Maqedonisë, Bexheti: Opinioni ka pasur dyshime edhe për kryeministrin shqiptar, por u bë
1 ditë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!
21 orë
Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së

LEXO MË SHUMË

63966BD2-B758-4ED5-9370-0599EA2B88F0

Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare

policia

Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!

stadiumi tetoves

Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë

blerim bexheti

Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

arben taravari

Taravari – Melsom: Thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

INFO

NA NDIQ