Eshaloni i parë dhe i dytë për pushtetin ekzekutiv në bisedime përfundimtare

Picture of INA
INA

31/05/2024

Zgjidhjet kadrovike për eshalonin e parë dhe të dytë në pushtetin ekzekutiv janë para marrëveshjes përfundimtare në bisedimet ndërmjet grupeve punuese të VMRO-DPMNE-së dhe VLEN-it dhe pritet që në ditët në vijim të shpallen zyrtarisht. Këtë e ka lënë të kuptohet Bilall Kasami, lideri i Lëvizjes Besa, pjesë e Koalicionit VLEN, dhe shpjegoi se pse ishte e papërshtatshme të përmendeshin emra konkretë, transmeton Portalb.mk.

“Jemi përpara finalizimit të marrëveshjes për shkallën e parë dhe të dytë, për ministrat dhe zëvendësministrat. Por nuk mund të them emra, sepse është shumë e padrejtë që organet e partisë të marrin informacion nga publiku para se të shkojnë në organet e partisë. Në fundjavë do të marrim miratimin nga autoritetet partiake për këtë marrëveshje që kemi arritur”, tha Kasami.

Referuar burimeve nga VLEN, ditët e kaluara mediat publikuan disa nga zgjidhjet kadrovike për të cilat dyshohet se është arritur marrëveshje. Sipas këtyre informacioneve, zëvendëskryeministër i parë dhe ministër i ekologjisë do të jetë Izet Mexhiti nga Lëvizja Demokratike, zëvendëskryeministër për Integrime Evropiane Admirim Aliti nga Alternativa, i cili ishte ish-ministër i administratës në Qeverinë e LSDM-së dheBujare Abazi nga Aleanca për Shqiptarët supozohet se do të jetë përgjegjëse për qeverisjen e politikave të mirëqenies. Bashkëpartiaku i saj, Arben Taravari, ndonëse ka bërë të ditur se është ende në mendime, ka shumë të ngjarë që të qëndrojë në krye të Ministrisë së Shëndetësisë, ku tashmë ka pasur një përvojë të tillë. Spekulohet se personeli i VLEN-it do të drejtojë sektorin e ekonomisë dhe politikës sociale. Për departamentin e ekonomisë përmendet emri i Besar Durmishit nga Besa, i cili është kryetar i Këshillit në Tetovë. Koalicioni do të merrte gjithashtu një numër të konsiderueshëm postesh zëvendësministrash dhe sekretarësh shteti.

Heshtje për emrat e kuadrove të VMRO-së
Mbetet për t’u parë nëse kabineti i ardhshëm qeveritar do të fillojë me ministri të riorganizuara dhe të reja, që ishte një angazhim programor i VMRO-DPMNE-së. Për ndryshimet në Ligjin për organizimin dhe punën e organeve të administratës shtetërore, kërkohet një shumicë prej dy të tretash në Kuvend dhe partnerët potencialë qeveritarë besojnë se ky synim është i arritshëm. Riorganizimi do të rriste minimalisht numrin e mëparshëm prej 16 ministrive dhe 20 anëtarëve të Qeverisë dhe besohet se do të sillte rritje të efikasitetit dhe funksionalitetit të punës së organeve të administratës shtetërore.

VMRO-DPMNE parasheh riorganizim tëMinistrisë së Ekonomisë dhe Punës e Politikës(që do të përfshijë edhe tregun e punës, tërheqjen e investimeve, ndërmarrësinë); Ministri për Energjetikë, Minierave dhe Burimeve Minerale; Ministri e Politikës Sociale, Demografisë dhe Rinisë; Ministri e Sportit; Ministria e Kulturës dhe Turizmit; Ministri e Transformimit Digjital.

VMRO-DPMNE-ja ende po frenohet ne me eë lidhjmrat e atuve të tyre kadrovike për qeverinë, si dhe në pyetjen se cilat pozita do t’u takonin partive që janë pjesë e koalicionit. Burime partiake konfirmojnë vetëm se disa nga portofolet do të drejtohen nga bashkëpunëtorët më të afërt të Mickoskit. Nën stafetën e personelit të koalicionit fitues do të jenë ministritë e punëve të brendshme dhe të jashtme, të mbrojtjes, të bujqësisë, transportit dhe lidhjeve, financave, arsimit, kulturës, vetëqeverisjes lokale, sistemit politik dhe administratës (transformimi digjital).

Gir: BE është e gatshme të punojë me qeverinë e re
Bisedimet për përbërjen e qeverisë po mbyllen kur Fronti Evropian i udhëhequr nga BDI-ja njoftoi dje se “fillon beteja për legjitimitet”. Nga aty reagojnë se pavarësisht se Fronti Evropian ishte koalicioni fitues dhe u bë fuqia e dytë për herë të parë në historinë e vendit, vullneti i votuesve nuk u respektua.

“Ne po e nisim këtë rrugëtim për të mos lejuar mazjorizmin që rëndon bashkëjetesën dhe demokracinë dhe ftojmë qytetarët të bashkohen me ne në përpjekjet tona për të mbrojtur zërin, legjitimitetin dhe frymën e Marrëveshjes së Ohrit, si dhe të Prespës dhe fqinjësisë së mirë. Marrëveshje për të ardhmen evropiane”, tha dje liderët e Frontit Evropian Ali ahmeti, por pa specifikuar format përmes të cilave do të zhvillohet beteja e paralajmëruar.

“Është e rëndësishme që vullneti i shumicës është që BDI të shkojë në opozitë dhe të përballet me përgjegjësi”, tha VMRO-DPMNE.

Në të njëjtën periudhë, ka edhe informacione jozyrtare se disa nga partnerët e Ahmetit nga Fronti Evropian së shpejti mund t’i bashkohen shumicës.

Por edhe pritshmëritë për reforma nga qeveria e ardhshme janë në rritje.

“Bashkimi Evropian është i gatshëm të punojë me qeverinë e re dhe të gjithë ata që mbështesin procesin e reformave”, tha ambasadori evropian në vend, David Geer.

“Mesazhi im do të ishte për qeverinë dhe, në fakt, për të gjithë vendin. Unë besoj se interesi i këtij vendi është të vazhdojë në rrugën drejt Bashkimit Evropian. Ne në Bashkimin Evropian jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe të gjithë ata që mbështesin procesin e reformave, i cili është i nevojshëm për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian dhe do të bëjmë gjithçka që mundemi për ta ndihmuar këtë vend të përparojë në rrugën drejt BE-së”, tha Geer para hapjes së ekspozitës “Të bashkuar në diversitet” me rastin e 20 vjetorit nga zgjerimi më i madh i BE-së.

TË FUNDIT
25 minuta
Gjyqtarët kushtetues morën kërcënime nga ish-deputeti Samka Ibraimoski
1 orë
Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune
2 orë
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj
2 orë
Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro
2 orë
PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mot me diell dhe shumë i nxehtë, pasdite në disa pjesë të luginave paraqitje e mundshme e shiut të rrëmbyeshëm, bubullimave dhe erës së fuqishme
4 orë
QMK: Shpëtohet një 16-vjeçare nga një humnerë në Strumicë
1 ditë
Durmishi nisi detyrën e ministrit në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës: Kalojmë në Veprim!
21 orë
Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane
1 ditë
Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut
4 orë
Mickoski njofton investimin e ri në energjetikë: Sigurohet rrymë për 100 mijë amvisëri, 630 punësime të reja
1 ditë
Vesna Janevska e mori funksionin ministër i Arsimit dhe Shkencës nga ministri i deritanishëm Jeton Shaqiri
20 orë
Gashi: Bota demokratike e ka për obligim që mos të lejojë refugjatët duke ikur nga mizoria e luftës
1 ditë
Varhelyi uron Mickoskin: Pres të bashkëpunojmë për të avancuar rrugën europiane të vendit

LEXO MË SHUMË

Samka Ibraimovski

Gjyqtarët kushtetues morën kërcënime nga ish-deputeti Samka Ibraimoski

hristijan mickoski

Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune

Kuvendi parlamenti maqedoni

Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj

permbarues izvrsitel

Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro

Prokuroria

PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

mbeturina berllok pastrim

Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

vershime shkup

Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

Hristijan Mickoski

Mickoski njofton investimin e ri në energjetikë: Sigurohet rrymë për 100 mijë amvisëri, 630 punësime të reja

Qendra për Menaxhimin e Krizave.112

QMK: Shpëtohet një 16-vjeçare nga një humnerë në Strumicë

INFO

NA NDIQ