ESHS: Është ulur prodhimtaria industriale

INA
INA

31 Maj, 2023

Prodhimtari industriale në prill të këtij viti, në krahasim me prillin e vitit të kaluar, është ulur për 1,7 për qind. Gjithsej në katër muajt e parë të vitit 2023, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, rënia e prodhimit industrial arrin në 0,3 për qind, njoftoi Enti Shtetëror i Statistikave.

Shikuar sipas sektorëve, prodhimi industrial në sektorin e Minierave dhe guroreve në prill 2023, krahasuar me prillin 2022, shënon rënie prej 11.4%, në sektorin e industrisë përpunuese shënon rënie prej 4.3%, ndërsa në sektorin e Furnizimit me Energji Elektrike, Gaz, avull. dhe ajrit të kondicionuar një rritje prej 47.2%.

Rënia në sektorin e industrisë përpunuese është rezultat, mbi të gjitha, i reduktimit të prodhimit në sektorët e mëposhtëm: Prodhimi i produkteve ushqimore, Prodhimi i tekstileve, Prodhimi i veshjeve, Prodhimi i kimikateve dhe produkteve kimike, Prodhimi i produkteve të tjera minerale jometalike, Prodhimi i metaleve, Prodhimi i produkteve metalike të fabrikuara, përveç makinerive dhe pajisjeve dhe Prodhimi i pajisjeve elektrike.

Sipas grupeve kryesore industriale, prodhimi në prill 2023, krahasuar me prillin 2022, ka shënuar rritje te Energjia për 29.6%, Produktet Kapitale për 1.5% dhe Materialet e qëndrueshme konsumatore për 11.3%, ndërsa rënie është shënuar te produktet e ndërmjetme, përveç energjisë nga 14.1% dhe Produkte jo të qëndrueshme për konsum të gjerë për 0,2 %.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vucic

Vuçiq: Nuk duam luftë, Serbia nuk do të dërgoj forca ushtarake në Kosovë

millan radojcic

Avokati serb: Dyshoj se Radoiçiq do të ndëshkohet, në krye të Prokurorisë së Lartë Publike në Beograd është Aleksandar Vuçiq

gjobaa

MPB: 563 gjoba për tejkalim të shpejtësisë

denari-756x420-696x387-1

Prej sot fillon pagesa e pensioneve, me rritje prej 5.3%

Polina-Pavel-1080x720-1-780x470

Kush është Pavel, i biri i Yevgeny Prigozhin, që “po lëviz gurët” për t’u bërë kreu i ri i Wagner

avion-aeroplan-ushtarak

Hakmerret Turqia, bombardon ashpër bazat e kurdëve

ora-rryma-evn-struja

Në gjashtë muajt e parë të këtij viti çmimi mesatar i rrymës për amvisëritë 6,737 denarë për një kilovat orë

LSDM

LSDM: Mickoski është anti-BE, ndërsa VMRO-ja është anti-perëndimore

Screenshot-4-2-696x414

Dogana e Maqedonisë konfiskoi disa motoçikleta dhe disa pajisje për automjete

INFO

NA NDIQ