ESHS: Kostoja e jetesës në muajin tetor është rritur për 3.5%

INA
INA

07/11/2023

Kostoja e jetesës në tetor 2023, krahasuar me të njëjtin muaj të vitit të kaluar, është rritur me 3.5%, ndërsa çmimet e shitjes me pakicë me 3.4%, njoftojnë nga Enti Shtetëror për Statistika të Maqedonisë së Veriut.
Krahasuar me shtatorin e këtij viti, njoftojnë nga ESHS, kostoja e jetesës është ulur për 1.5 për qind dhe çmimet e shitjes me pakicë për 0.6 për qind.

“Ulje e indekseve të kostos së jetesës në tetor 2023, krahasuar me një muaj më parë, është vërejtur te qumështi me 10.1%, vezët me 9.0%, perimet e freskëta dhe të ftohta, përveç patateve dhe frutave të tjera me rrënjë me 8.6%, uji mineral, pijet e gazuara, lëngjet e frutave dhe perimeve me 6.4%, frutat e freskëta dhe të ftohta me 5.2%, birra me 4.3%, djathi dhe gjiza me 4.1%, mishi me 3.4%, buka dhe drithërat me 3.3% dhe vaji dhe yndyrat me 0.9 %”, thuhet në njoftimin e ESHS-së.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pacolli pasuria

Behgjet Pacolli konfirmon vrasjen e gruas së këshilltarit të tij, ja si reagon (FOTO)

blinken cameron shkup

Lavrov ateroi në Shkup, por përpos Blinkenit u larguan edhe Borell dhe Kameron

lavrov bujar osmani

24info: Lavrov kundër Kosovës së pavarur, Osmani u grind me të gjithë për ta sjellë në Shkup

jeton abdullahu flamuri

Flet tetovari që ngriti flamurin kombëtar pranë kishës në Kodrën e Diellit

flamur gashi

Flamur GASHI, do të jetë Drejtor Menaxhues i Televizionit “A2 CNN” në Kosovë!

blinken lavrov

Blinken dhe Lavrov nuk u përpoqën në Shkup, sekretari amerikan u largua për Izrael pa mbërritur kryediplomati rus

Kovacevski

Kovaçevski: Qytetarët nuk e duan izolimin, ashtu siç ndodhi për 11 vjet

shen-naum2-696x466

Ahmet Zogu a e shiti Shën Naumin? Truku në vendimin e gjykatës së Hagës

adriatik lapaj

Lapaj: Nuk ndihem mirë që Shqipëria 30 vite s’ka bërë asgjë për shqiptarët e Maqedonisë

INFO

NA NDIQ