ESHS: 15 mijë njerëz në vit ikin nga Maqedonia e Veriut

Picture of ina-online
ina-online

07/07/2024

Ndryshe nga Enti Shtetërorë i Revizionit, Statistikat me numër akoma më alarmant për migrimin.

Sipas numrit “një” të Statistikave rreth 15 mijë shtetas braktisin vendin çdo vit.

Ndërkaq revizioni pak ditë më parë zbardhi të dhëna shqetësuese për eksodin e kuadrit të arsimuar.

Sipas raportit të Entit të Revizionit, prej vitit 2013-të deri në vitin 2021, Maqedonisë së Veriut i kanë ikur mesatarisht nga 2.500 persona në vit me arsim të lartë, për të cilët, shteti ka investuar rreth 725 milionë euro.

Por sipas statistikave ky numër është shumë më i lartë.

TË FUNDIT
36 minuta
Von der Leyen siguron votat në PE, zgjidhet Presidente e Komisionit Evropian
42 minuta
Shaqiri: Koalicioni Evropian asnjëherë nuk kanë qenë të interesuar për ish-ushtarët e UÇK-së
44 minuta
Mickoski takohet me Vuçiqin: Të thellojmë edhe më shumë bashkëpunimin mes dyja vendeve
49 minuta
I punësuari në një bastore sportive në Tetovë e vodhi xhiron ditore, policia e arreston
52 minuta
Djali dhe reja sulmojnë prindërit në një fshat të Tetovës

ME TE LEXUARA

23 orë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë
7 orë
SHISH: Luftuam spiunazhin serb dhe rus në Shqipëri
1 ditë
Qeveria ka emëruar disa drejtorë, ja emrat
1 orë
https://tv21.tv/vlen-i-pergjigjet-frontit-europian-shaqiri-koalicioni-europian-asnjehere-nuk-kane-qene-te-interesuar-per-ish-ushtaret-e-uck-se/
21 orë
Është rihapur vendkalimi kufitar Bogorodicë-Evzoni me Greqinë
6 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
VLEN: Hajdutëria sinonim i BDI-së - Qeverisja e tyre mbi 20 vjeçare është drejtpërdrejt fajtor për eksodin e të rinjve shqiptarë
58 minuta
Mexhiti dhe Mickoski në Londër u takuan me Zelenskin

LEXO MË SHUMË

sgvf

Von der Leyen siguron votat në PE, zgjidhet Presidente e Komisionit Evropian

rijad shaqiri

Shaqiri: Koalicioni Evropian asnjëherë nuk kanë qenë të interesuar për ish-ushtarët e UÇK-së

mickoski-2

Mickoski takohet me Vuçiqin: Të thellojmë edhe më shumë bashkëpunimin mes dyja vendeve

baste bastore

I punësuari në një bastore sportive në Tetovë e vodhi xhiron ditore, policia e arreston

policia-tetoves-spb-mpb

Djali dhe reja sulmojnë prindërit në një fshat të Tetovës

BDI selia

BDI: I gabuar dhe i dëmshëm vendimi i Qeverisë kundër tunelit të Korridorit 8 në aksin Gostivar – Bukojq

gashi

Gashi takohet me përfaqësuesit e Zyrës së DCAF në Shkup

mexhiti

Mexhiti dhe Mickoski në Londër u takuan me Zelenskin

rijad shaqiri

https://tv21.tv/vlen-i-pergjigjet-frontit-europian-shaqiri-koalicioni-europian-asnjehere-nuk-kane-qene-te-interesuar-per-ish-ushtaret-e-uck-se/

INFO

NA NDIQ