ESHS: Rriten çmimet e banesave në tremujorin e dytë të vitit në Shkup

Picture of INA
INA

10/07/2024

Çmimet e banesave në Shkup në tremujorin e dytë të vitit janë rritur për 11,5 për qind në nivel vjetor, ndërsa rritje prej 8,2 për qind vërehet në krahasim me tremujorin e kaluar, tregon Indeksi i çmimeve të apartamenteve të Bankës Popullore

Në tremujorin e parë të vitit, çmimet u rritën për 4,7 për qind në nivel vjetor dhe u shënua rënie prej 0,8 për qind e që ishte rënia e parë minimale gjatë tremujorit në një periudhë të gjatë që nga rënia e fundit prej një për qind në tremujorin e tretë të vitit 2020.

Sipas të dhënave të Bankës Popullore, në tremujorin e fundit të vitit 2023, çmimet e banesave u rritën për një për qind në krahasim me tremujorin e tretë dhe me 6,9 ​​për qind në nivel vjetor. Në tremujorin e parë të vitit të kaluar, çmimet e banesave u rritën për 18.9 për qind në nivel vjetor, pra me 1.4 për qind në bazë tremujore.

Në tremujorin e dytë u shënua rritje prej 13 për qind në nivel vjetor dhe 1.6 për qind në nivel tremujor, ndërsa në tremujorin e tretë për 11 për qind në nivel vjetor dhe 2.9 për qind në nivel mujor. Në tremujorin e katërt, rritja ka qenë 6.9 për qind në bazë vjetore dhe një për qind në bazë tremujore.

Indeksi i çmimeve të banesave është bërë në bazë të të dhënave që kanë të bëjnë me banesat e shpallura për shitje në territorin e qytetit të Shkupit.

TË FUNDIT
11 minuta
Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare
14 minuta
Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!
18 minuta
Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë
20 minuta
Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni
21 minuta
Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

ME TE LEXUARA

22 orë
BDI në “lucidum intervallum”
14 minuta
Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!
1 ditë
Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro
7 orë
VLEN: Kandidatët për zv.ministra përfaqësojnë dinjitet dhe profesionalizëm
1 ditë
Aksion për pagesën e borxheve të ujit pa llogaritje të interesit deri më 31 korrik
3 orë
“Me mur të gjallë’ do ta mbrojmë tokën”/ Banorët e Koliçanit të Poshtëm të vendosur, nuk lejojnë vendosjen e fotovoltaikëve
21 orë
Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN
11 minuta
Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare

LEXO MË SHUMË

63966BD2-B758-4ED5-9370-0599EA2B88F0

Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare

policia

Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!

stadiumi tetoves

Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë

blerim bexheti

Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

arben taravari

Taravari – Melsom: Thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

INFO

NA NDIQ