“Është e lehtë të fajësosh trajnerin” – Guardiola mbron Xavin pas humbjes në El Clasico

ina-online
ina-online

16/01/2024

Nuk ka asnjë dyshim që Barcelona janë në mes të një situatë mjaft të vështirë. Humbja të dielën ndaj Real Madridit, ishte një moment shumë i errët për katalanasit dhe është raportuar se ditët e Xavit në stol janë të numëruara.

Tani për tani, Xavi mbetet në krye të klubit, pasi që ende nuk e ka humbur mbështetjen e presidentit Joan Laporta.

Por tani një tjetër person që i ka dalë në krah teknikut spanjoll është Pep Guardiola. 43-vjeçari, ish-trajner i Barcelonës dhe momentalisht trajner i Manchester Cityt.

Në një prononcim të shkurtër pasi mori çmimin “Trajneri më i mirë” për vitin 2023, Guardiola e mbështeti Xavin, teksa i bëri thirrje ekipit të Barcelonës që të përmirësohen.

Pep Guardiola fiton çmimin “Trajneri më i mirë” nga FIFA
“Është e lehtë të fajësosh trajnerin, por lojtarët duhet të bëjnë një hap para. Nuk ka ndonjë sekret, ata janë ata që luajnë. Jo gjithçka është faji i trajnerit”, ka thënë fillimisht Guardiola.

“Lojtarët duhet të bëjnë një hap para, nëse trajneri qëndron deri në fund, lojtarët duhet të shfaqin kualitetin e tyre, ata e kanë bërë këtë disa herë dhe do ta bëjnë përsëri”, përfundoi ai.

Tifozët tani presin një reagim të shpejtë nga Barcelona, dhe shpresojnë që këtë do ta marrin gjatë vikendit të ardhshëm, kur blaugranasit do të udhëtojnë në “Benito Villamarin” për përballjen me Real Betisin.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

milan

I humbi një orë me vlerë 180 mijë euro, futbollisti i njohur përleshet me një hajdut në një klub nate

Jasir Asani

VIDEO / Jasir Asani fantastik, goditjet e tij nuk ndalen as në stërvitje

Liga e Evropes Europa League

Katër ndeshje të tjera emocionuese në “FA Kupën” e Anglisë

mbape real

Mesazhi i Macronit për Mbappen që po bën xhiron e botës: Do na futësh në telashe!

kloop

Lista me 14 lojtarë të Liverpoolit tani janë të lirë për të thyer rregullin e rreptë të Klopp

belingam real madrid

Real Madrid vendos rekord historik në mbrojtje pa dy qendërmbrojtësit dhe portierin kryesor

haland

Erling Haland shënon 5 gola, Man. Siti shpartallon Lutonin

dybala

Shënoi tre gola ndaj Torinos, Dybala: Te Roma shijoj të tashmen, dua të fitoj trofe!

Ilir-Daja-

Ilir Daja vazhdon kontratën me Ballkanin deri në vitin 2026

INFO

NA NDIQ