Është kthyer gati në fiksim! Si po e kopjon Jeff Bezoz rivalin e tij Elon Musk

Sipas raportit të ri nga Ars Technica, “Project Jarvis” i Blue Origin lindi nga dëshira e Jeff Bezos për të përsëritur asetet e anijes kozmike të SpaceX, duke përfshirë strategjinë inxhinierike të “lëvizjes së shpejtë dhe shpërthimit”.

SHBA– Themeluesi i “Blue Origin” Jeff Bezos ka ambicie për të pushtuar hapësirën. Por ai po planifikon për mposhtjen e konkurrencës duke e kopjuar atë. Sipas raportit të ri nga Ars Technica, “Project Jarvis” i Blue Origin lindi nga dëshira e Jeff Bezos për të përsëritur asetet e anijes kozmike të SpaceX, duke përfshirë strategjinë inxhinierike të “lëvizjes së shpejtë dhe shpërthimit”.

Në fakt, raporton Ars, stafi thuhet se paralajmëroi Bezos se përpjekja për të kopjuar kulturën anarkike të SpaceX nuk do të kishte gjasa për sukses. Ars fillimisht u nis për të hetuar një thashethem se “Blue Origin” po rishikonte konceptin e anijes së saj, duke i ndryshuar materialin në çelik e inox dhe jo aliazh alumini.

Sidoqoftë, Ars zbuloi se Jeff Bezos ka një obsesion për të pasur të njëjtin sukses si SpaceX. Raketat e ripërdorshme janë në modë tani, dhe Bezos ka parë nga afër se si SpaceX testoi dhe uli në tokë prototipet e tij gjatë vitit të kaluar. Ai shpesh pyeste anëtarët e ekipit të tij për të bërë të njëjtën gjë, ndërsa i kushtëzonte për të mos marrë një “jo” si përgjigje.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
Punonjësit i argumentuan se qasja e SpaceX për të përsëritur përmes testeve të shpeshta, ndonjëherë shpërthyese nuk do të funksiononte për Blue Origin. Ajo që ne nuk mund të konfirmojmë, megjithatë, është nëse Jeff Bezos do të vendosë të rritë flokët, të hapë një kompani me makina elektrike dhe të takohë një yll popi.

Marrë nga futurism.com