Është përzgjedhur përbërja e Komisionit Antikorrupsion, pritet votimi në Kuvend

ina-online
ina-online

29/11/2023

Revizorja Tatjana Dimitrovska është propozuar për kryetare të përbërjes së re të Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit.

Kuvendi shpalli ranglistën për përzgjedhjen e anëtarëve të rinj të këtij organi, pasi procedurave të intervistave dhe vlerësimit të kandidatëve.

Për anëtarë të Antikorrupsionit janë propozuar: auditorët Cveta Ristovska dhe Zoran Bogoevski, punonjësit në Komisionin Antikorrupsion Biljana Karakashova-Shulev dhe Besnik Xhemailji, gjykatësja Sofia Spasova-Medarska dhe Servet Demiri nga auditimi i ndihmës së para-anëtarësimit në BE-në.

Këta kandidatë të përzgjedhur duhet të votohen nga deputetët në seancë plenare. Ata do të jenë në detyrë nga data 8 shkurt, pasi mandati i përbërjes aktuale përfundon më 7 shkurt. Në garën për Komisionin Antikorrupsionin konkurruan dhe janë intervistuar 41 kandidatë. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

moti-1

Ky është parashikimi i motit për ditën e sotme

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

Elmi Aziri

Aziri: ASH del e vetme në zgjedhje, kjo çështje do të diskutohet dhe në organet partiake!

Talat Xhaferi

Xhaferi: Maqedonia e Veriut ndërton vlera evropiane të bashkëjetesës, multikulturalizmit dhe multietnicitetit

Arjanit Hoxha ziadin sela zejdi

Si do të shkojë ASH-ja e Selës në zgjedhje? Zejdi është për bllok të gjerë politik, Hoxha i sigurt për koalicion fitues

arber ademi

Ademi: Brenda javës i unifikojmë pagat e profesorëve

INFO

NA NDIQ