Është ulur interesimi për vaksinim në Tetovë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/02/2022

Në pikën e vaksinimit pranë Shtëpisë së shëndetit në Tetovë interesi është më i vogël për vaksinim kundër Kovid-19, thonë mjekët e atjeshëm. Sipas tyre po vaksinohen ata që tashmë janë vaksinuar me dy doza, derisa të rinjtë së paku po vendosin në këtë drejtim.

“Në këtë periudhë ka interes të zvogëluar të qytetarëve për vaksinim. Mund lirshëm të thuajmë se kjo është java e fundit që kemi pasur rreth 500-600 pacientë për një javë. Për këtë pacientë që kanë pranuar rregullisht dozën e parë, të dytë dhe të tretë. Në javën e fundit nga gjithsej 600 vaksina të dhëna për dozën e tretë, për dozën e parë kanë qenë 15 prej 18 përqind nga ky numër”, deklaroi mjeku Besnik Mustafi nga pika për vaksinim.

Mjeku Hasan Iljazi nga kovid-qendra informoi se këtë javë ka pasur dy raste të vdekjes tek njerëzit që kanë qenë në mjekim spitalor.

“Momentalisht në spitalin klinik janë hospitalizuar 11 pacientë që janë në mbështetje të oksigjenit edhe me sëmundje tjera që e komplikojnë gjendjen. Pacientët janë mbi moshën 40 vjeçare. Ne u kemi bërë thirrje qytetarëve të respektojnë masat që janë vendosur nga Ministria e Shëndetësisë dhe Komisioni për sëmundje ngjitëse. Simptomat nga Kovid-19 janë të ngjashme me ata nga gripi, për shkak të temperaturës, kollitjes dhe problemeve me frymëmarrje dhe ato që posedojnë këto duhet të drejtohen në institucione shëndetësore dhe të kërkojnë ndihmë dhe të testohen”, deklaroi Iljazi.

Në kovid-qendrën janë të hospitalizuar 11 persona.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

Elmi Aziri

Aziri: ASH del e vetme në zgjedhje, kjo çështje do të diskutohet dhe në organet partiake!

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

Manastiri Banjskes zvecan

Rexhaj: Ja kush na kishte paralajmëruar më herët për sulmin në Banjskë

ushtria forcat e armatosura shqiperi

Shqipëria e 90-ta në botë për fuqinë ushtarake, vendi dytë në rajon

Talat Xhaferi

Xhaferi: Maqedonia e Veriut ndërton vlera evropiane të bashkëjetesës, multikulturalizmit dhe multietnicitetit

Arjanit Hoxha ziadin sela zejdi

Si do të shkojë ASH-ja e Selës në zgjedhje? Zejdi është për bllok të gjerë politik, Hoxha i sigurt për koalicion fitues

INFO

NA NDIQ