Eskobar: I jemi mirënjohës Maqedonisë së Veriut për lidershipin rajonal dhe pro-evropian

INA
INA

21/09/2023

Maqedonia e Veriut luan rol shumë të rëndësishëm në proceset e rajonit, deklaroi zëvendësndihmës sekretari shtetëror i SHBA-së për çështje evropiane dhe euroaziatike dhe i dërguar special për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Eskobar.

Në intervistë për Zërin e Amerikës ai shprehu shqetësim për atë që Ballkani Perëndimor zhvillohet në “dy shpejtësi”.

“Nga njëra anë, ka anëtarë të Aleancës Veriatlantike, të cilët janë shumë të përkushtuar në rrugën e tyre në NATO dhe evropiane. Janë edhe tre të tjerët që po përballen me vështirësi. Gjatë takimeve të mia me ta, vazhdimisht u kam përcjellë se SHBA-ja mbështesin rrugën e tyre euroatlantike. Ne dëshirojmë që të gjithë ata të zgjidhin dallimet e brendshme dhe rajonale që i pengojnë të përparojnë”, theksoi bashkëbiseduesi i Zërit të Amerikës.

Duke e saktësuar përgjigjen, ai foli për, siç theksoi, rolin e rëndësishëm të Maqedonisë së Veriut në proceset aktuale.

“U jemi mirënjohës atyre për lidershipin e tyre rajonal dhe pro-evropian. Si kryesuese e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), mendoj se Maqedonia e Veriut vazhdimisht po dëshmon se është një partner i shkëlqyer. Në këtë kuptim, ne do të dëshironim ta shihnim edhe në Bashkimin Evropian. Shqipëria kishte një qasje të shkëlqyer për anëtarësimin në Këshillin e Sigurisë, në marrëdhëniet dypalëshe, si dhe me NATO-n”, sqaroi Eskobari.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Halil Snopce

Kuvendi i ASH-së ende nuk ka caktuar mbledhje/ Snopçe: Mund të ketë dallime, por do të jemi të unifikuar

ministria financave e maqedonise

Vendimi për pagat shkakton revoltë tek të punësuarit në Ministrinë e Financave

LSDM SDSM

LSDM fton partitë për krijimin e Frontit Europian

stevo pendarovski

Pendarovski për ndryshimet kushtetuese: Do të presim qeverinë e ardhshme

ndotja shkup

Qyteti i Shkupit: Qytetet më të ndotura në Maqedoni janë Strumica dhe Tetova

policia-714x420

Një shofer ka goditur një grua në Shkup dhe ka ikur nga vendi i ngjarjes

Angela Ageler

“Lista e Zezë” Amerikane do zgjerohet me emra tjerë, paralajmëron ambasadorja Ageler

auto_korrupsion1511207587

Kush janë më të korruptuarit në Maqedoninë e Veriut?!

stevo pendarovski

Pendarovski është keqkuptuar: Nuk ka thënë se nuk do të rikandidohet

INFO

NA NDIQ