Eskobar: Maqedonia të kujdeset që ligjet të jenë në përputhje me standardet evropiane

Picture of ina-online
ina-online

22/09/2023

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor Gabriel Eskobar ka komentuar zhvillimet e fundit në vend, posaçërisht ndryshimet në kodin penal.

Në intervistë për radion Evropa e Lirë, Eskobar ka thënë se pos harmonizimit të ligjeve me kushtetutën, Maqedonia duhet të kujdeset që ligjet e miratuara të jenë në përputhje me standardet dhe pritjet evropiane.

“Do të them si fillim që korrupsioni është problemi më i madh për Ballkanin Perëndimor dhe unë mendoj se të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor mund të bëjnë më shumë përfshirë Maqedoninë e Veriut. Kjo është një nga arsyet pse ne jemi vazhdimisht pro(asaj) që vendit t’i nisin reformat që kërkon Bashkimi Europian. Për sa i përket informa.cionit specifik për ndryshimet në Kodin Penal ajo që mund të them është se ka shumë nivele të kontrollit dhe balancave të shumëfishta përfshirë përmes Bashkimit Europian që do të kërkonin që Maqedonia e Veriut të sigurohet që ligjet e saj nuk janë vetëm në përputhje me Kushtetutën e saj por në përputhje me pritjet dhe standardet evropiane”, deklaroi Gabriel Eskobar, I dërguar i posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor. /Alsat.mk

TË FUNDIT
5 orë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
9 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
12 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur
14 orë
Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin
15 orë
Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik

ME TE LEXUARA

15 orë
26 zjarre në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut
22 orë
Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)
15 orë
Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc
21 orë
Mickoski: Marrëdhëniet e mira fqinjësore janë rrugë me dy kahje, pyetja e vërtetë është pse Greqia nuk e respekton Marrëveshjen e Prespës
15 orë
Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit
18 orë
Memedi: Janë ndërmarrë masat për rastin e foshnjes 4 muajshe, do ketë përgjegjësi

LEXO MË SHUMË

IMG_4335

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

Arben Fetai Qeveri

Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

63cca913-aa66-4fdf-a82b-8dc41175a33c

Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin

natasha gaber

Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik

kameramedia

Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

Tabanoc kufi

Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc

zjarr sllupçan

26 zjarre në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut

Fronti evropian ali ahmeti

BDI porosi VLEN-it: I keni kaluar vijat e kuqe, do të përballeni me rezistencën e çdo shqiptari

INFO

NA NDIQ