ESPN: Shqipëria, kundër të gjitha parashikimeve në “grupin e ferrit”

Picture of ina-online
ina-online

25/06/2024

E vendosur në një nga grupet më të frikshme të Euro 2024, Shqipëria shkon në ndeshjen e saj të fundit të kësaj fazë kundër Spanjës të hënën me një fije shprese për të arritur në raundet me eliminim të drejtpërdrejtë për herë të parë në historinë e saj.

Pas humbjes së ngushtë ndaj Italisë dhe barazimit me Kroacinë, një fitore kundër skuadrës spanjolle që tashmë udhëheq grupin dhe që pritet të ndërrojë skuadrën e saj do të vuloste kalimin e tyre në 16-she. Madje edhe një barazim mund të mjaftonte nëse Kroacia dështon të mposhtë Italinë dhe rezultatet në grupet e tjera shkojnë në favor të tyre, duke i lejuar ata të përparojnë si një nga ekipet më të mira të vendeve të treta me 2 pikë.

Do të përfaqësonte një arritje të jashtëzakonshme për një komb me një popullsi prej rreth 2.8 milionë banorësh që paraqitet në Kampionatin e tyre të dytë Evropian. E vendosur mes Kepit të Gjelbër dhe Burkina Fasos në vendin e 66-të të renditjes së FIFA-s, vetëm Gjeorgjia renditet më poshtë se Shqipëria në këtë turne, megjithatë këto dy skuadra kanë ofruar argëtimin më të madh në Gjermani deri më tani.

E grupuar së bashku me Spanjën, Italinë dhe Kroacinë, të cilat bëjnë pjesë në top 10-shen e renditjes së FIFA-s, Shqipëria shihej e eliminuar në mënyrë të kuptueshme. Megjithatë, sapo filloi të luajë futboll, u bë shpejt e qartë se ata do të kishin një rol për të luajtur në Grupin B. Atyre iu deshën vetëm 23 sekonda për të shënuar kundër Italisë në ndeshjen hapëse. Nedim Bajrami shënoi golin më të shpejtë të historisë së Kampionatit Evropian për meshkuj. Italia luftoi për të fituar 2-1, por ishte një paraqitje që krijoi besimin tek Shqipëria se edhe e pamendueshmja ishte e mundur.

Më shumë se 50 mijë tifozë të Shqipërisë morën pjesë në atë ndeshje në Dortmund. Ulërimat sa herë që Bajrami apo Jasir Asani kapnin topin dhe tentonin të vraponin kundër kundërshtarëve të tyre italianë shtonin emocionin dhe ndjenjën e çdo gjëje të arritshme.

Ishte ndoshta ajo mbështetje dhe besim që i shtyu ata në një barazim kundër Kroacisë në ndeshjen e tyre të dytë. Kroacia shënoi 2 herë për të përmbysur golin e parë të Qazim Laçit, por Shqipëria nuk u mposht dhe shënoi golin dramatik të barazimit në minutën e 95-të me anë të Klaus Gjasulës, i cili më herët kishte shënuar autogol pasi hyri si zëvendësues. Ishte goli i tretë i Shqipërisë në finale. Vetëm Gjermania, Portugalia, Spanja dhe Zvicra shënuan më shumë se 2 gola ndeshjet e para të grupit.

Ky gol hapi rrugën për festime të çmendura në Hamburg, ku u luajt ndeshja, në kryeqytetin shqiptar të Tiranës dhe në qytete të tjera gjermane ku mbështetësit ose jetojnë ose kanë ngritur bazat e tyre për finalet. Në Dyseldorf, ku do të përballen të hënën me Spanjën, qindra tifozë të veshur me flamuj kuqezi performuan valle tradicionale shqiptare me një daulle për të festuar rrafshuesin e Gjasulës.

Festa do të ishte edhe më e madhe nëse ata do të kishin arritur të siguronin fitoren e tyre të dytë në një Europian. Fitorja e tyre e vetme e mëparshme ishte kundër Rumanisë në Euro 2016. Tani fitorja e dytë dukej e mundur teksa Kroacia ishte e lëkundur.

“Në minutat e fundit ne patëm mundësi për të fituar ndeshjen dhe, nëse do të kishte pasur më shumë minuta, mund të kishim bërë më shumë”, – tha trajneri i Shqipërisë, Sylvinho. Për Shqipërinë do të thotë shumë të jesh në Gjermani. Madje, kryeministri Edi Rama ka pezulluar punën në parlamentin e vendit për 10 ditë për të mundësuar që më shumë se 100 ministra dhe deputetë të marrin pjesë në ndeshjet kundër Italisë, Kroacisë dhe Spanjës.

Nga skuadra aktuale, vetëm 8 lojtarë kanë lindur në Shqipëri. 5 kanë lindur në Zvicër dhe të tjerët në Gjermani, Greqi, Itali, Spanjë, Maqedoni, Kosovë dhe Angli. Janë ndoshta lidhjet me Italinë që janë më të fortat.

10 nga 26 lojtarët shqiptarë që janë në Gjermani luajnë në Itali, 9 prej tyre luajnë në Serinë A, duke përfshirë yllin, mesfushorin e Interit, Kristjan Asllani. Një nga gjuhët dominuese brenda dhomës së zhveshjes është italishtja. Emra të tjerë të shquar përfshijnë ish-sulmuesin e Barcelonës, Rey Manaj dhe sulmuesin e lindur në Chelsea Slough, Armando Broja, por është një ekip që shkëlqeu si grup në kualifikimin për turne.

©Marrë nga ESPN, përshtati në shqip LAPSI.al

TË FUNDIT
9 orë
UEFA/ Goli i Lamine Yamal kundër Francës, më i bukuri i Euro 2024, Shaqiri i treti
9 orë
Bayern Munich, Dani Olmo plani B për sulmin: klauzola skadon për katër ditë…
9 orë
Bellingham pas finales së humbur: Kërkojmë falje, jam i bindur që një ditë do e fitojmë atë trofe
9 orë
Roma pranë dy goditjeve të mëdha në sulm
9 orë
Ten Hag me vetëbesim të madh: Mund ta mposhtim secilën skuadër

ME TE LEXUARA

9 orë
Bayern Munich, Dani Olmo plani B për sulmin: klauzola skadon për katër ditë…
9 orë
UEFA/ Goli i Lamine Yamal kundër Francës, më i bukuri i Euro 2024, Shaqiri i treti
1 ditë
Granit Xhaka pjesë e listës favorite për ta fituar Topin e Artë
1 ditë
Mbappe sot do të prezantohet si futbollist i Real Madridit
1 ditë
Gareth Southgate nuk do të jetë trajner i Anglisë, jep dorëheqjen

LEXO MË SHUMË

lamine yamal

UEFA/ Goli i Lamine Yamal kundër Francës, më i bukuri i Euro 2024, Shaqiri i treti

dani olmo

Bayern Munich, Dani Olmo plani B për sulmin: klauzola skadon për katër ditë…

belingam anglia

Bellingham pas finales së humbur: Kërkojmë falje, jam i bindur që një ditë do e fitojmë atë trofe

Roma-1

Roma pranë dy goditjeve të mëdha në sulm

ten hag manchester united

Ten Hag me vetëbesim të madh: Mund ta mposhtim secilën skuadër

kombetarja-kuq-e-zi

Nations League/ Dalin në shitje biletat për ndeshjen e 10 shtatorit, Shqipëri-Gjeorgji

Mbappe

Mbappe: Kam fjetur shumë vite duke ëndërruar për Real Madridin dhe tani… është realitet

southgate

Gareth Southgate nuk do të jetë trajner i Anglisë, jep dorëheqjen

mbape real

Mbappe sot do të prezantohet si futbollist i Real Madridit

INFO

NA NDIQ