Ethet e Europianit sa vjen e po shtohen, fanelat më kërkuara janë nga Zvicra dhe Shqipëria

Picture of INA
INA

22/05/2024

Kampionati Europian i futbollit po afrohet dhe bashkë me të edhe pritjet e tifozëve. Faza e nxehtë tani fillon për shitësin e fanellave Alessandro Barnetta: Ai ka një depo të plotë me fanella nga pothuajse të gjitha kombet pjesëmarrëse

“Është e qartë, të gjithë duan fanellën e ekipit kombëtar të Zvicrës”, thotë tregtari i fanellave të St. Gallen, Alessandro Barnetta për Radio FM1. Vëllai i ish-futbollistit profesionist Tranquillo Barnetta shet fanella në të gjithë botën në natitrikot.ch. Dhe ngadalë por me siguri po fillon me të vërtetë zhurma për Kampionatin Europian të Futbollit.

Euro 2024 në Gjermani nis pas një muaji, më 14 qershor, me ndeshjen mes Gjermanisë dhe Skocisë. Dhe të nesërmen Zvicra luan kundër Hungarisë. Pak para Kampionatit Europian, dhe veçanërisht gjatë tij, Barnetta shet fanella në rrip transportieri – dhe më së shumti me një pamje zvicerane. “Fnellat nga Zvicra janë gjithmonë gjëja më e rëndësishme për ne. Rreth 50 nga 100 fanella të shitura janë zakonisht nga ekipi kombëtar i Zvicrës.

Sipas Barnettës, lojtarët e Natit, Xhaka, Akanji dhe sidomos Sommer janë më të mirët për sa i përket emrave. “Çdo vit ne porosisim gjithnjë e më shumë fanella portierësh për fëmijë me emrin e Yann Sommer. E megjithatë ata vazhdojnë të shiten. Ky djalë është thjesht shumë i pëlqyeshëm dhe luan shkëlqyeshëm”. Shumë tifozë kanë edhe emrat e tyre të printuar në fanellë.

Këtë vit fanella e Zvicrës vjen me një pamje të Edelweiss. “Për disa njerëz kjo ndoshta është paksa e çmendur sepse preferojnë dizajne të thjeshta. Por unë mendoj se kjo ide folklorike është një ide vërtet e lezetshme”, thotë Barnetta.

Përpos bluzave të Zvicrës, e dyta më e njohur është zakonisht një fanellë nga një vend ballkanik. “Fanella e Shqipërisë aktualisht është shumë e kërkuar. Në vendet e Ballkanit ka edhe shumë fanatikë që duan absolutisht një fanellë nga ekipi i tyre”, thotë Barnetta, transmeton portali Shtegu. Zakonisht bëhet e dukshme gjatë kampionatit se cilat kombe të tjera janë ende të kërkuara. Barnetta aktualisht ka në magazinë fanella nga rreth 20 nga 24 vendet pjesëmarrëse.

Ka disa tifozë që marrin disa fanella. Për shembull, njerëzit që kanë një vendlindje tjetër përveç Zvicrës. Alessandro Barnetta, drejtori menaxhues i “sportglobe”, është pyetur vazhdimisht nëse ka fanella të përziera me dy kombe mbi to.

“Këta tifozë janë të apasionuar pas kampionateve. Dhe kur të dy vendet luajnë kundër njëri-tjetrit, ata mund të fitojnë vetëm: ose për vendin e tyre ose për vendin në të cilin jetojnë.

TË FUNDIT
7 minuta
Spanja e para, kombinimet e Grupit B, Shqipëria “e dënuar” të mposhtë iberikët
2 orë
Llogaritë për kualifikimin, ja si kalon grupin Shqipëria
3 orë
KOMENTI I GUXIMSHËM DHE I SINQERTË I NJË VAJZE SERBE
3 orë
Arsenali vihet në kërkim të transferimit të parë të verës – bën ofertë zyrtare për yllin e Euro 2024
3 orë
Fillon Copa America, Argjentina e nis mbrojtjen e titullin me fitore ndaj Kanadasë

ME TE LEXUARA

22 orë
Renditja e FIFA-s: Rënie për Maqedoninë e Kosovën, Shqipëria nuk lëviz
3 orë
Arsenali vihet në kërkim të transferimit të parë të verës – bën ofertë zyrtare për yllin e Euro 2024
1 ditë
Spanjë – Itali, ndeshja kryesore e ditës në ‘Euro 2024’
21 orë
Italia dhe Spanja do të përballen për herë të 41-të
3 orë
KOMENTI I GUXIMSHËM DHE I SINQERTË I NJË VAJZE SERBE
1 ditë
E bujshme, Xherdan Shaqiri renditet përkrah Rummenigges, Zidanes...
20 orë
Gliha ofendon rëndë lojtarët e Shqipërisë: Është traditë shqiptare, e nisin fort por më pas u mbaron benzina

LEXO MË SHUMË

nedim bajrami

Spanja e para, kombinimet e Grupit B, Shqipëria “e dënuar” të mposhtë iberikët

gjasula kombetarja shqiperia

Llogaritë për kualifikimin, ja si kalon grupin Shqipëria

FB_IMG_1718953575861

KOMENTI I GUXIMSHËM DHE I SINQERTË I NJË VAJZE SERBE

arsenal

Arsenali vihet në kërkim të transferimit të parë të verës – bën ofertë zyrtare për yllin e Euro 2024

mesi-argentina

Fillon Copa America, Argjentina e nis mbrojtjen e titullin me fitore ndaj Kanadasë

roberto baggio

Roberto Baggio rrahet dhe mbahet peng së bashku me familjen në vilën e tij

IMG_3399

UEFA hap hetim disiplinor për Mrilind Dakun

spanja

Spanja kalon në epërsi me autogolin e Calafiorit

mirlind daku

Daku kërkon falje për fyerjet ndaj maqedonasve e serbëve

INFO

NA NDIQ