Ethet e maturës shtetërore, ata që nuk e kalojnë, kanë edhe një shans në gusht

Picture of INA
INA

01/06/2024

Pas mbarimit të mbrëmjes së maturës, nxënësit e gjimnazit “Zef Lush Marku” hynë në testimin e parë ekstern.

Ajo që bie në sy është stresi i nxënësve që kanë pak para se të hyjnë në testim.

Ky stres ishte edhe arsyeja që as nuk donin të flisnin para kamerës.

Për dallim nga vitet e kaluara, kur provimi është mbajtur nëpër klasa, këtë herë testimi zhvillohet në korridore dhe në salla e sporti, me qëllim parandalimin e kopjeve.

Drejtori i gjimnazit Arben Memeti, tregoi se këtu janë 436 maturantë. Ata kanë mbajtur edhe orë shtesë me qëllim përsëritjen e materialit nga viti i parë deri në të katërtin.

“Pas përfundimit të maturës të gjithë nxënësit e kanë pak stresin më të madh dhe shpresoj që të gjithë nxënësit do t’ia dalin. Pas përfundimit të maturës të gjithë nxënësit me vetë-vullnet dhe të gjithë profesorët e gjuhës shqipe kanë shprehur dëshirë që t’iu ndihmojnë nxënësve. Domethënë u kanë kërkuar që t’u ndihmojnë nxënësve edhe pas përfundimit të vitit shkollor, dhe u kanë dalë në ndihmë. Janë përgatitur dhe i kanë përsëritur materialet prej vitit të parë të dytë të tretë dhe katërt”, tha Arben Memeti, drejtor i shkollës së mesme “Zef Lush Marku”.

Por çfarë do të ndodhë me nxënësit të cilët nuk do ta kalojnë testin?!

“Ata nxënës të cilët nuk do ta kalojnë testin do t’i nënshtrohen afatit të dytë në gusht. Shpresoj që të gjithë maturantët janë të përgatitur, ju urojmë suksese dhe shpresojmë ta kalojnë”, pohoi Arben Memeti, drejtor i shkollës së mesme “Zef Lush Marku”.

Ministri i Arsimit dhe Shkencës Jeton Shaqiri sot ka vizituar shkollën mesme “Niko Nestor” në Strugë, nga ku tregoi se provimet do të vazhdojnë deri më 8 qershor dhe rezultatet paraprake pritet të jenë në dalin më 8 korrik.

Provimi përmban dy lëndë të jashtme, dy të brendshme dhe një detyrë projekti, ku gjuha amtare mbetet e detyrueshme për të gjithë.

Në gjithë shtetin janë rreth 15.000 nxënës që mbarojnë arsimin e mesëm dhe i nënshtrohen provimit të parë. Sipas të dhënave të Qendrës së Provimeve, organizator i maturës shtetërore, për provimin në gjuhë dhe letërsi maqedonase janë regjistruar 10.088 kandidatë, për gjuhë dhe letërsi shqipe 4.189 dhe për gjuhë dhe letërsi turke 315 kandidatë.

TË FUNDIT
4 orë
ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave
6 orë
BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës
8 orë
Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)
9 orë
Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve
11 orë
Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

ME TE LEXUARA

14 orë
Dënime me kusht për pjesëmarrësit në ngjarjet në M-NAV, Prokuroria e ka rikualifikuar lëndën kundër tyre
8 orë
Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)
13 orë
Maqedoni, vdekshmëria vitin e kaluar është ulur me 10% – më shumë kanë vdekur meshkuj
6 orë
BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës
1 ditë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
12 orë
MASH: Nxënësit që plotësojnë kushtet do të kompensohen për gjashtë muaj!
4 orë
ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave
1 ditë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit
12 orë
Sulejmani: Teatri i Tetovës do të hapet gjatë mandatit tim!

LEXO MË SHUMË

Maksim Dimitrievski

ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave

BDI selia

BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës

fronti evropian vlen

Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)

ali ahmeti

Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve

IMG_2997

Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

kurban dashi

Festa e Bajramit, çmimi për kurban nga 200 deri në 2 mijë euro

mickoski hristijan

Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh

Kuvendi Parlamenti

Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Gjithsej 36 ish-deputetë do të marrin apanazh në 12 muajt e ardhshëm

INFO

NA NDIQ