“Euro 2024”/ Scamacca do të drejtojë sulmin, ja si do luajë Italia ndaj Shqipërisë

Picture of ina-online
ina-online

15/06/2024

Kanë kaluar tre vjet, por duket si një shekull, sepse ndërkohë gjithçka ose pothuajse gjithçka ka ndryshuar, dhe thuajse nuk ka asnjë gjurmë nga ai grupi përrallor që solli kupën në Itali.

Kampionati europian për Italinë nis sot në mbrëmje, në një grup të frikshëm edhe nëse kualifikohen dy të parët dhe shumë nga vendet e treta dhe përballë një Shqipërie aspak banale, të ngjeshur siç është me lojtarë të kampionatit tonë, nga Djimsiti te Asllani, duke kaluar nga Hysaj apo Bajrami, të gjithë lojtarët që i njohim shumë mirë dhe që na njohin shumë mirë.

Megjithatë, Spalletti mund vetëm të fitojë, sepse Shqipëria, çfarëdo që të ndodhë, është kundërshtari më i menaxhueshëm në grupin tonë dhe mosmarrja e tre pikëve do ta komplikonte shumë rrugëtimin e Azzurrit drejt Gjermanisë ku mbërrijmë, nuk duhet harruar, pasi kampionët në fuqi dhe me nevojën për të mbrojtur titullin e fituar ndaj Anglisë .

Me rikuperimin e Barellas në mes, padyshim shumë i rëndësishëm, bëhet dhe formacioni: Donnarumma në portë, një mbrojtje me katër lojtarë me Di Lorenzo dhe Dimarco në krahë dhe dyshja e re Bastoni-Calafiori në mes, Barella dhe Jorginho në mesi i fushës dhe një treçerek interesant me Chiesa, Frattesi dhe Pellegrini që mbështesin Scamaccan në majë të sulmit.

“Euro 2024”/ Scamacca do të drejtojë sulmin, ja si do

Vetëkuptohet se nga qendërsulmuesi i Atalantës pritet shumë. Ndoshta, edhe nëse karakteristikat janë dukshëm të ndryshme, shfaqet Paolo Rossi i momentit, ai lojtar i puthur nga Zoti, pikërisht në mes të një kompeticioni kaq të rëndësishëm.

Tre vjet më parë, Italia u mbështet në një grup graniti. Këtë herë, ndoshta, lojërat individuale do të jenë më të rëndësishme. Nga Scamacca pikërisht, por edhe nga Chiesa apo Pellegrini, nga Frattesi apo Barella, të gjithë njerëz me shpejtësi dhe cilësi.

Shqipëria, nga ana e saj, mbështetet te Broja, një qendërsulmues padyshim i talentuar, i cili sapo është kthyer nga disa sezone negative pas dëmtimit të gjurit. Është një ekip solid dhe dinamik, jo tepër cilësor, por katror. Me pak fjalë, nuk duhet ta marrim lehtë. Udhëtimi ynë fillon sot dhe menjëherë pasi kemi parë në punë Spanjën dhe Kroacinë (në fushë në orën 18:00), kundërshtarët tanë më të ashpër. Thjesht duhet të fitosh. Nuk ka mundësi të tjera…

TË FUNDIT
11 minuta
arrest ushtar
Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autor...
2 orë
Kurti
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
2 orë
argjentina
Argjentina udhëheq listën, ku pozicionohet Shqipëria dhe Kosova?
2 orë
shqipri
Ndeshja Shqipëri-Kroaci, UEFA e konsideron si një nga më të mirat e...
2 orë
Fatmir-Bytyqi
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

ME TE LEXUARA

5 orë
Messi Mesi Inter Miami
Qeveria argjentinase i thotë Messit të kërkojë falje, kjo është ars...
1 ditë
merkel
Drejtoi për 16 vjet Gjermaninë/ DW: Angela Merkel, figurë simbol pë...
23 orë
Charles Kupchan
A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari ...
5 orë
policia serbe vrasje serbi
Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gj...
1 ditë
Vucic- Svecla
Paralajmëroi burgosjen e Vuçiqit nëse hyn në Kosovë pa leje, deklar...
21 orë
IMG_4461
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popull...
5 orë
yamal
E dashura e Yamalit konvertohet në fenë islame pas lidhjes me yllin...
1 ditë
ten hag manchester united
Ten Hag me vetëbesim të madh: Mund ta mposhtim secilën skuadër
19 orë
Evzoni-border-station-800x445
Është rihapur vendkalimi kufitar Bogorodicë-Evzoni me Greqinë

LEXO MË SHUMË

arrest ushtar

Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni

Kurti

Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut

argjentina

Argjentina udhëheq listën, ku pozicionohet Shqipëria dhe Kosova?

shqipri

Ndeshja Shqipëri-Kroaci, UEFA e konsideron si një nga më të mirat e Evropianit

Fatmir-Bytyqi

A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

Pep Guardiola

Federata Angleze e Futbollit mendon për Guardiolën si pasues të Sauthgejt

vlora hyseni

SHISH: Luftuam spiunazhin serb dhe rus në Shqipëri

yamal

E dashura e Yamalit konvertohet në fenë islame pas lidhjes me yllin e Spanjës?

policia serbe vrasje serbi

Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë

INFO

NA NDIQ