Euro ra brenda orësh kundrejt dollarit, ja kush u bë shkak që luhati vlerën e monedhës europiane

ina-online
ina-online

24 Gusht, 2023

Euro ra kundrejt dollarit amerikan, ndërsa lajme të këqija erdhën për aktivitetin ekonomik në Eurozonë dhe Gjermani në gusht.

Në orën 12:20 të ditës së djeshme, euro u shit për 1,08083 dollarë në bursën globale për tregtimin e valutës, që është vlera më e ulët e euros për më shumë se dy muaj.

Monedha evropiane është tani më e dobëta kundrejt dollarit që nga 14 qershori.

Kjo rënie nuk do të thotë ndryshim i trendit në tregun valutor, por përshpejtim i tij, pasi euro ka rënë kundrejt dollarit që nga gjysma e dytë e korrikut.

Arsyeja kryesore është rënia e madhe e sektorit gjerman të shërbimeve, e cila ndikoi ndjeshëm në rënien e sektorit të shërbimeve në të gjithë Eurozonën.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

durres-plazh-bregdet

Bumi turistik dështon të sjellë bum ekonomik

solar rryme fotovoltaik

Në Maqedoni sot hapet parku më i madh solar në rajon

pensionist-pleq

Nga 1 tetori nis shpërndarja, Rama: Mbi 767 mijë të moshuar do të përfitojnë rritjen me 8.6% të pensionit të tyre

nafte-1

Çmimet e karburanteve në shtetet e rajonit, Maqedonia e Kosova më lirë, Shqipëria më e shtrenjta

hekuran-murati

Murati nënshkruan Projektin për Qeverisje Dixhitale

shkupi

BERZH: Maqedonia këtë vit do të ketë rritje ekonomike për 2%, vitin e ardhshëm për 3%

ora-rryma-evn-struja

Si ta përgjysmoni faturën e energjisë elektrike gjatë muajve të dimrit?

gazprom

Turqia nënshkruan marrëveshje për eksportin e gazit natyror në Rumani

airalb

Aeroporti i Kukësit s’ka fluturime, humbja në 2022 rreth 1.5 milionë euro

INFO

NA NDIQ