Euroambasadori Geer zgjedhjet e reja i sheh në 2024, deri atëherë fokusi tek reformat

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/01/2023

Ambasadori i BE-së në Shkup, David Geer ka porositur sot na Kuvendi i Maqedonisë së Veriut se, fokusi i vendit për vitin 2023 duhet të jetë te reformat, duke thënë se, duhet të shfrytëzohet koha prej tani deri në zgjedhjet e vitit 2024, për të shtyrë përpara ato reforma shumë të nevojshme, në interes të qytetarëve.

Ai po ashtu, përmendi edhe rëndësinë e ndryshimeve kushtetuese, në mënyrë që vendi të bëj përparim në rrugën drejt integrimit evropian.

“Ndryshimet kushtetuese me qëllim të përfshirjes së qytetarëve të cilët vet-përcaktohen si bullgarë, mbetet vendim sovran i Maqedonisë së Veriut, por plotësimi i tij është i nevojshëm që të ruhet momentumi në negociatat. Bëhet fjalë për vendim i cili nuk varet prej askujt tjetër përpos juve. Më lejoni të sqarojë edhe një herë se, të anëtarësoheni në Bashkimin Evropian nuk ju heq në asnjë mënyrë gjuhën tuaj apo identitetin nacional”, deklaroi David geer, Ambasadori i BE-së në Shkup.

Gjatë fjalimit të tij në seancën e Këshillit Nacional për Eurointegrime në Kuvend, ku u prezantuan prioritetet e presedencës suedeze me Këshillin e BE – së, Geer po ashtu theksoi rëndësinë kyçe të sundimit të së drejtës. Ai theksoi se, Bashkimi Evropian, vendet anëtare dhe shtetet e tjera partnere kanë harxhuar miliona në këtë sektor, kështu që është e drejtë të pritet të ketë edhe rezultate të caktuara.

Ndërkohë, ambasadorja suedeze në vend, Ami Larson Jain, tha se njëra ndër prioritetet e presidencës suedeze me BE-në, do të jetë zgjerimi i BE-së. Në këtë drejtim, ajo tha se, porosia e BE-së ka qenë e qartë më shumë se kurdoherë se, ardhmëria e këtyre qytetarëve është në BE. Ajo po ashtu theksoi rëndësinë kyçe të reformave në procesin eurointegrues.

“Bashkimi Evropian është union që bazohet mbi vlera, respektim të sundimit të së drejtës dhe të drejtave individuale. Reformat në sundimin e së drejtës, të drejtave fundamentale dhe sistemit gjyqësor, si dhe synimi i fortë për luftë kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, paraqet çelësi për ecjen përpara drejt integrimit evropian”, tha Ami Larson Jain, Ambasadore e Suedisë.

Ajo më tej shtoi se gjatë presidencës me BE-në, Suedia mes tjerash do të ketë prioritet sigurinë, konkurrencës, tranzicionin e gjelbër dhe energjetik, demokracinë dhe sundimin e së drejtës.

TË FUNDIT
30 minuta
Kosova, zyrtarisht në agjendën e AP të NATO-s
33 minuta
Maqedonia e Veriut në mesin e 38 vendeve bashkësponsor për rezolutën e gjenocidit në Srebrenicë
39 minuta
Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin
2 orë
Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së
3 orë
Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri

ME TE LEXUARA

1 ditë
Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë
9 orë
QMK: Rekomandojmë që mos të pihet ujë në rajonin e Kumanovës
2 ditë
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”
1 ditë
Lupço Palevski Pallço, sot para gjykatës për vrasjen e dyfishtë
7 orë
VLEN në qeveri/Alternativa kryeparlamentarin dhe një zv/kryeminstër
1 ditë
Milloshoski: Pas negociatave me VLEN-in për formimin e qeverisë, do të hapet mundësia për bisedime me ZNAM-in

LEXO MË SHUMË

spiunim-bullgari-nato

Kosova, zyrtarisht në agjendën e AP të NATO-s

okb

Maqedonia e Veriut në mesin e 38 vendeve bashkësponsor për rezolutën e gjenocidit në Srebrenicë

ixhet memeti

Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

Arben Taravari VLEN

Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri

burgu-idrizove

Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji

0-ballina-2-1

Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”

pyje

Korrupsioni “pret” pyjet në Maqedoninë e Veriut

hristijan mickoski

Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike

INFO

NA NDIQ