Eurodeputeti Xhambaski: Nuk do të lejoj që emri i Goce Dellçevit të negociohet nga politikanët e paturpshëm

Iliria News Agency
Iliria News Agency

4 Maj, 2023

Eurodeputeti bullgar, Angell Xhambaski me rastin e 120 vjetorit të vdekjes së Goce Dellçevit u shpreh se nuk do të lejojë që emri i Dellçevit të negociohet nga tregtarët e paturpshëm politikë në Shkup.

“120 vjet pavdekësi. Më 4 maj 1903, në betejën për fshatin Banicë, i pavdekshëm u shpall djali i madh i Bullgarisë, Georgi Nikollov Dellçev. Nuk do të lejoj që emri i Goce Dellçevit të negociohet nga tregtarët e paturpshëm politikë në Shkup të cilët dëshirojnë ta arsyetojnë politikën anti-bulllgare”, shkruan Xhambaski.

Ai rikujton se komunistët tradhtarë në vitin 1944, Jugosllavisë ia kanë dorëzuar eshtrat e revolucionarit bullgar, Goce Dellçev.

Reklama

“Gocen e kanë tërhequr zvarrë atje, e kanë burgosur, e kanë lënë në Shkup. Atje ku sot ka urrejtje ndaj bullgarëve maqedonas, ndaj bullgarëve në përgjithësi, ndaj Bullgarisë”, shkruan mes tjerash Xhambaski.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1744

Bumçi akuza Ramës: Qëndrimet e tij dobësuan Kosovën, e izoloi me Ballkanin e Hapur

IMG_1737

Fushatë me fotomontazhe ndaj gazetarëve Buzhala, Kabashi dhe Hamidi, reagon AGK

IMG_1736

Guxo: Mbështesim qëndrimin e institucioneve të Kosovës, kryetarët e komunave duhet të punojnë nga zyrat!

Ramush-Haradinaj-5

Haradinaj: Kurti paraqet rrezik për vendin, të largohet menjëherë nga Qeveria

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Tetovë-Shkup, lëndohen pesë persona

Kurti-Bruksel

Kurti: SHBA, partner kyç pavarësisht dallimeve në qasje

tome-gashi

Gashi: Njëri nga arrestuarit në Veri është gjeneral serb…

IMG_1732

Kryeministri Kurti sot duhet mbështetur më shumë se asnjëherë!

Aksidenti-600x360

Aksident tragjik në rrugën Kërçovë – Ohër, një i vdekur dhe disa të lënduar

INFO

NA NDIQ