Europiani i parë në një Gjermani të bashkuar: stadiumet ku do të luhet Euro 2024

Picture of INA
INA

09/06/2024

Gjermania po pret Kampionatin e 17-të Evropian të Futbollit UEFA.

Ky është organizimi i parë i Gjermanisë për një Evropian futbolli që nga bashkimi i tij në 1991.

Gjermania Perëndimore priti Euron në vitin 1988, ndërsa në vitin 2006 priti Kupën e Botës.

Ndeshjet e Euro 2024 do të luhen në dhjetë stadiume në dhjetë qytete gjermane – Mynih, Shtutgart, Frankfurt, Këln, Duseldorf, Dortmund, Gelsenkirchen, Leipzig, Hamburg dhe Berlin.

Stadiumet do të mbajnë zyrtarisht emra të ndryshëm nga ata që përdoren në kampionatin vendas të futbollit:

Olympiastadion – Olympiastadion Berlin

Allianz Arena – Munich Football Arena

Signal Iduna Park – BVB Stadium Dortmund

Mercedes-Benz Arena – Stuttgart Arena

Veltins-Arena – Arena AufSchalke

Deutsche Bank Park – Frankfurt Arena

Volksparkstadion – Volksparkstadion Hamburg

Merkur Spielarena – Arena Düsseldorf

RheinEnergieStadion – Stadiumi i Këlnit

Red Bull Arena – Stadiumi i Leipzigut

Më poshtë është një hartë me një pasqyrë të vendndodhjes dhe kapacitetit të secilit.

Olympiastadion Berlin

Kapaciteti i stadiumit: 71,000

Skuadra vendase: Hertha Berlin

Është stadiumi më i madh në Euro 2024, ku çdo finale e Kupës së Gjermanisë është luajtur që nga viti 1985, si dhe disa ndeshje në skenën kontinentale dhe ndërkombëtare.

Berlini priti finalen e Kupës së Botës 2006 mes Italisë dhe Francës.

Nëntë vjet më vonë, Barcelona mundi Juventusin në Olympiastadion për të fituar finalen e Ligës së Kampionëve 2015.

Stadiumi i Këlnit

Kapaciteti i stadiumit: 43,000

Skuadra vendase: 1. FC Köln

Terreni i 1. FC Köln, Stadion Köln u rindërtua për të pritur ndeshjet në Kupën e Botës 2006 dhe që nga viti 2010 ka qenë një vend i rregullt për finalen e Kupës së Gjermanisë për Femra, si dhe organizon futboll amerikan, hokej mbi akull dhe koncerte muzikore.

BVB Stadium Dortmund

Kapaciteti i stadiumit: 62,000

Skuadra vendase: Borussia Dortmund

Një nga vendet më të famshme në futbollin botëror falë stendës së tij të famshme të quajtur “Muri i Verdhë”.

BVB Stadion Dortmund është një nga arenat më të mëdha në Euro 2024 dhe ka pritur një numër ndeshjesh të Kupës së Botës dhe futbollit evropian, duke përfshirë finalen e Kupës UEFA 2001 midis Liverpool dhe Deportivo Alaves.

Arena e Dyseldorfit

Kapaciteti i stadiumit: 47,000

Skuadra vendase: Fortuna Düsseldorf

Düsseldorf Arena është një nga stadiumet më të vogla të këtij kampionati, por ende mund të akomodojë më shumë se 40,000 tifozë.

Aktualisht është shtëpia e Fortune Düsseldorf, fushata e fundit e të cilit në Bundesligë u zhvillua në 2019/20.

Arena e Frankfurtit

Kapaciteti i stadiumit: 47,000

Skuadra vendase: Eintracht Frankfurt

Arena Frankfurt, shtëpia e Eintracht, u ndërtua në vitin 1925 dhe ka pritur ndeshje në disa turne të mëdhenj, duke përfshirë Kampionatin Evropian të 1988 dhe Kupën e Botës 2006.

Arena AufSchalke

Kapaciteti i stadiumit: 50,000

Skuadra vendase: Schalke

Arena AufSchalke, e cila u hap në gusht 2001, është shtëpia e Schalkes, shtatë herë kampionët gjermanë dhe fituesit e Kupës UEFA në 1996/97. Ka çati të lëvizshme.

Pikërisht në këtë stadium Cristiano Ronaldo siguroi një moment të paharrueshëm për Portugalinë në një ndeshje kundër Anglisë në Kupën e Botës 2006.

Volksparkstadion Hamburg

Kapaciteti i stadiumit: 49,000

Skuadra vendase: Hamburger SV

Volksparkstadion Hamburg u hap për herë të parë në vitin 1953, por iu nënshtrua një përmirësimi të madh në vitin 2000 dhe priti ndeshje në Kampionatin Evropian 1988 dhe Kupat e Botës 1974 dhe 2006.

Stadiumi i Leipzigut

Kapaciteti i stadiumit: 40,000

Skuadra vendase: RB Leipzig

Shtëpia e ekipit të Bundesligës RB Leipzig, e cila ka çatinë më moderne, u hap në vitin 2004.

Arena e Mynihut

Kapaciteti i stadiumit: 66,000

Skuadra vendase: Bayern Munich

Arena e Mynihut, e ndërtuar nga rivalët lokalë Bayern Munich dhe 1860 Munich, u hap në vitin 2005, megjithëse Bayern që atëherë ka marrë pronësinë e plotë të stadiumit.

Ajo shërbeu si skena e finales së paharrueshme të Ligës së Kampionëve të vitit 2012, kur Chelsea mundi Bayernin me penallti.

Në këtë stadium u luajtën disa ndeshje të Kampionatit Evropian të Futbollit 2020, duke përfshirë edhe fitoren 2:1 të Italisë në çerekfinale ndaj Belgjikës.

Stuttgart Arena

Kapaciteti i stadiumit: 51,000
Skuadra vendase: VfB Stuttgart

Stuttgart Arena është rinovuar dhe modernizuar disa herë që kur është ndërtuar në vitin 1993.

Në këtë stadium janë luajtur ndeshje në Kampionatin Botëror të vitit 1974 dhe 2006, si dhe në Kampionatin Evropian të vitit 1988. /tesheshi

TË FUNDIT
14 minuta
UEFA me artikull të veçantë për ndeshjen Shqipëri-Spanjë, zbulon fakte interesante për dy kombëtaret
1 orë
2 kundërshtarë të njohur, Kombëtarja e Shqipërisë njihet me rivalët nëse kalon grupin
5 orë
Ndeshja Shqipëri-Spanjë, FSHF jep njoftimin e rëndësishëm për tifozët shqiptarë
8 orë
Gjimshiti: Me Spanjën s’është e pamundur, do u tregojmë pse jemi këtu
10 orë
Vijimi i “Euro 2024”/ Zvicra kundërshtare e mundshme e Italisë, ose...

ME TE LEXUARA

22 orë
Zvicra dhe Gjermania luftojnë për vendin e parë, formacionet zyrtare
10 orë
Vijimi i “Euro 2024”/ Zvicra kundërshtare e mundshme e Italisë, ose...
21 orë
Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë
8 orë
Gjimshiti: Me Spanjën s’është e pamundur, do u tregojmë pse jemi këtu
19 orë
Rezultat që nuk i konvenon Shqipërisë, Hungaria e mposht në fund Skocinë
5 orë
Ndeshja Shqipëri-Spanjë, FSHF jep njoftimin e rëndësishëm për tifozët shqiptarë

LEXO MË SHUMË

shqi spanja

UEFA me artikull të veçantë për ndeshjen Shqipëri-Spanjë, zbulon fakte interesante për dy kombëtaret

kombetarja

2 kundërshtarë të njohur, Kombëtarja e Shqipërisë njihet me rivalët nëse kalon grupin

tifozet kuq e zi

Ndeshja Shqipëri-Spanjë, FSHF jep njoftimin e rëndësishëm për tifozët shqiptarë

berat gjimshiti

Gjimshiti: Me Spanjën s’është e pamundur, do u tregojmë pse jemi këtu

zvicra

Vijimi i “Euro 2024”/ Zvicra kundërshtare e mundshme e Italisë, ose…

zlatko dalic

Zlatko Daliç, optimist për kualifikimin: “Jemi gati për të mundur Italinë”…

messi

Messi sot e ka ditëlindjen, i mbush 36 vjet

Ronaldo

Ronaldo: Në vend të parë, krenar për këtë ekip!

kroacia futboll

Kroaci–Itali luhet për gjithçka

INFO

NA NDIQ