Europol: Ndërpritet zinxhiri i kontrabandistëve-5.000 kubanë u transferuan në Spanjë përmes Maqedonisë së Veriut

INA
INA

24 Korrik, 2023

Policia e pesë shteteve evropiane ka ndërprerë zinxhirin e kontrabandistëve të cilët me një çmim prej 9 mijë eurove për person, transferuan 5 mijë emigrantë kubanë në Evropë, përmes Greqisë, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë.

Siç thekson Europol në njoftimin e sotëm, destinacioni përfundimtar i atyre personave ishte Spanja.

Kontrabandistët shfrytëzuan faktin se qytetarët kubanë nuk kanë nevojë për vizë për në Serbi. Janë arrestuar 62 të dyshuar. Hetimi zbuloi një rrjet të gjerë kriminal që vepronte në Serbi, Spanjë dhe Greqi deri në arrestim.

Të dyshuarve iu gjet një sasi e madhe dokumentesh të falsifikuara të përdorura nga emigrantët. Ata hynë në Serbi legalisht dhe më pas kontrabandistët i transferuan në Greqi dhe më pas në Spanjë përmes rrugëve ilegale përmes Maqedonisë së Veriut.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-09-22-00-08-01-741-edit_com.facebook.katana

Ndërron jetë Musadik Pajaziti i Grupit të Kumanovës

Screenshot_2023-09-21-23-35-55-588-edit_com.facebook.katana

Ringjallet “Ilirida”

higjiena komunale shkup protest

Këshilltarët e ASH-së rrëzojnë vendimin e Maznevës, rikthejnë në punë punëtorët e NPK “Higjiena Komunale” Shkup

IMG_5173

Kasami takim me Lazim Destanin, çka u dakorduan?

policia-1-1-1392x766

Dramë në Shkup: Përleshen fizikisht dy kinezë

harta-komunat-shqiptare-maqedoni

“Struga dhe Çairi më së paku premtime të mbajtura”/14 komuna shqiptare “nën thjerrën” e IDEA-s

IMG_5172

Fronti Evropian? – Hoxha: Nuk duhet hedhur si ide, jemi të hapur të bisedojmë!

IMG_5169

Taravari: Aleanca ka besueshmëri stabile në elektorat

IMG_5171

Spitali i Kumanovës me drejtore të re

INFO

NA NDIQ