Eurostat: Çmimi i picave rritet me 16% në krahasim me vitin e kaluar

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2023

Kostoja e picave dhe tortave franceze me kiche të shitura në dyqanet e Bashkimit Evropian u rrit 16% në dhjetor nga një vit më parë, tha Eurostat, zyra e statistikave të Bashkimit.

Ndërsa adhuruesit e picave në Shtetet e Bashkuara përgatiten për të festuar Ditën Kombëtare të Pizzës më 9 Shkurt , konsumatorët në BE do të duhet të futen më thellë në xhepat e tyre për të shijuar një pjesë të ushqimit të shpejtë më të famshëm italian.

Megjithatë, shkalla e inflacionit të picave ndryshon gjerësisht në të gjithë BE-në, me Hungarinë që kryeson grafikun e Eurostat me një rritje vjetore të çmimeve prej 46%, e ndjekur nga Lituania dhe Bullgaria me 39% dhe 37% respektivisht.

Rritjet më të vogla të çmimit të picës dhe kiche-s, të mbledhura në indeksin e ri të Eurostat-it, u regjistruan në Luksemburg (+7%), Itali (+10%) dhe Francë (+13%).

Inflacioni total në Eurozonë u rrit në dhjetor me 9.2% nga viti në vit, me një rritje prej 13.8% në ushqime, pije dhe produkte të duhanit, tha Eurostat muajin e kaluar./abcnews.al/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

banesa ndertim

Në muajin shkurt janë dhënë 387 leje ndërtimi në Maqedoni, 9.9% më shumë se vitin e kaluar

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Inflacioni është vënë nën kontroll

inovacione

FIZHT: 240 mijë euro në dispozicion përmes thirrjes së re publike “Kupona inovacioni për Ballkanin Perëndimor”

Banka-Boterore-600x360-1

Banka Botërore: Tirana e qytetet e mëdha pësuan rënie të gjelbërimit, ndër më të ulëtit në rajon

ministri-britanik londra britani

Inflacioni afatgjatë është një kërcënim më i madh për Britaninë e Madhe sesa për SHBA-në

varferi

Maqedonia e Veriut me rritjen më të ulët ekonomike në Ballkanin Perëndimor (FOTO)

euro

Sa do të rriten pagat në eurozonë?

ushtria forcat e armatosura shqiperi

Shqipëria shton buxhetin për mbrojtjen dhe rrit kapacitetin e armatimit

Banka-Boterore-600x360-1

Banka Botërore do të prezantojë raport për Ballkanin Perëndimor “Ringjallja e rritjes”

INFO

NA NDIQ