Eurostat: Kosova ka shkallën më të lartë të pronësisë së shtëpive në tërë Evropën

INA
INA

19/03/2024

Sipas një infografike të publikuar nga Eurostat për vitin 2020-2021, e të shpërndarë nga ish-ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Petrit Selimi, Kosova ka shkallën më të lartë të pronësisë së shtëpive në të Evropën, shkruan Gazeta Online Reporteri.net.

Sipas këtyre statistikave, përqindja është 97.8.

E dyta radhitet Shqipëria me 96.3 për qind, si dhe Rumania me 95.3 për qind.Vendet që kanë përqindje të ulët janë Zvicra me 42.2 për qind, pas saj, Gjermania me 49.1%, si dhe Austria me 54.2 për qind./Reporteri.net/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

banesa ndertim

Në muajin shkurt janë dhënë 387 leje ndërtimi në Maqedoni, 9.9% më shumë se vitin e kaluar

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Inflacioni është vënë nën kontroll

inovacione

FIZHT: 240 mijë euro në dispozicion përmes thirrjes së re publike “Kupona inovacioni për Ballkanin Perëndimor”

Banka-Boterore-600x360-1

Banka Botërore: Tirana e qytetet e mëdha pësuan rënie të gjelbërimit, ndër më të ulëtit në rajon

ministri-britanik londra britani

Inflacioni afatgjatë është një kërcënim më i madh për Britaninë e Madhe sesa për SHBA-në

varferi

Maqedonia e Veriut me rritjen më të ulët ekonomike në Ballkanin Perëndimor (FOTO)

euro

Sa do të rriten pagat në eurozonë?

ushtria forcat e armatosura shqiperi

Shqipëria shton buxhetin për mbrojtjen dhe rrit kapacitetin e armatimit

Banka-Boterore-600x360-1

Banka Botërore do të prezantojë raport për Ballkanin Perëndimor “Ringjallja e rritjes”

INFO

NA NDIQ