Eurostat: Rreth 4.3 milionë ukrainas nën mbrojtje të përkohshme në BE

Picture of INA
INA

10/07/2024

Përafërsisht 4,3 milionë ukrainas janë nën mbrojtje të përkohshme në vendet anëtare të BE-së, sipas të dhënave zyrtare të publikuara.

Sipas të dhënave deri më 31 maj 2024, rreth 4,3 milionë qytetarë jo-BE që u larguan nga Ukraina për shkak të luftës kanë status të përkohshëm mbrojtjeje në BE, tha Eurostat.

Gjermania strehon më shumë përfitues, me “1.332.515 njerëz ose 31,3 për qind të totalit të BE-së”, e ndjekur nga Polonia me “953.255 persona ose 22,4 për qind” dhe Republika Çeke me “356.405 persona ose 8,4 për qind”, treguan të dhënat.

Krahasuar me prillin 2024, rritjet më të mëdha ishin në Gjermani, e cila shënoi një shtesë prej “14.250 përfituesish ose rritje me 1,1 për qind”, Republika Çeke me një rritje prej “11.000 përfituesish ose 3,2 për qind” dhe Rumania me një rritje prej “3.715 përfituesish ose 2,4 për qind”.

Numri i përfituesve është ulur në Francë, e cila pati një ulje prej “1.005 përfituesish ose 1,6 për qind”, Polonia me një ulje prej “675 përfituesish ose 0,1 për qind” dhe Letonia me ulje prej “15 përfituesish ose 0,03 për qind.

Republika Çeke kishte numrin më të lartë të përfituesve për një mijë njerëz me “32,9”, e ndjekur nga Lituania me “27,2” dhe Polonia me “25,9”, me një mesatare të BE-së prej “9,5 për një mijë njerëz”, deklaroi Eurostat.

Qytetarët ukrainas përbëjnë mbi “98 për qind të përfituesve”, me gratë e rritura që përbëjnë pothuajse gjysmën me “45,6 për qind”, fëmijët me pothuajse një të tretën me “32,5 për qind” dhe burrat e rritur që përbëjnë pak më shumë se një të pestën në “21,9 për qind”.

Këto shifra pasqyrojnë atribuimin e statusit të mbrojtjes së përkohshme bazuar në Vendimin Zbatues të Këshillit 2022/382, i cili u krijua më 4 mars 2022, si përgjigje ndaj fluksit masiv të personave të zhvendosur nga Ukraina.

TË FUNDIT
11 orë
Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut
11 orë
Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut
11 orë
MPJ jep detaje për shtetasen e Maqedonisë që humbi jetën në Serbi
14 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
16 orë
Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

ME TE LEXUARA

11 orë
MPJ jep detaje për shtetasen e Maqedonisë që humbi jetën në Serbi
11 orë
Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut
22 orë
Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë
11 orë
Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut
22 orë
13 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut
22 orë
Aksident i rëndë në Serbi, humb jetën një grua nga Maqedonia e Veriut, familja po kthehej nga Sllovenia
21 orë
Blindohet rezidenca verore e Putinit! Ka një mbrojtje të re ajrore që askush nuk mund të depërtojë
21 orë
“72 orët vendimtare”, zgjerohet rrethi i njerëzve të afërt me Bidenin që kërkojnë tërheqjen e tij nga gara

LEXO MË SHUMË

agim krasniqi grupi kondoves

Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut

DASH departamenti amerikan

Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut

aksident serbi

MPJ jep detaje për shtetasen e Maqedonisë që humbi jetën në Serbi

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

faton hajrizi

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore

lope

Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut

Biden

“72 orët vendimtare”, zgjerohet rrethi i njerëzve të afërt me Bidenin që kërkojnë tërheqjen e tij nga gara

rezidenca putin

Blindohet rezidenca verore e Putinit! Ka një mbrojtje të re ajrore që askush nuk mund të depërtojë

INFO

NA NDIQ