Eurot e falsifikuara që u gjetën në Kosovë, dyshohet se janë prodhuar në Maqedoninë e Veriut

ina-online
ina-online

01/12/2023

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, pas konfiskimit të mbi 85 mijë eurove të falsifikuara në monedha nga dy euro të martën, njoftoi se monedhat e falsifikuara të valutës evropiane, të cilat distribuohen në Kosovë dhe vende të tjera të rajonit, dyshohet se janë prodhuar në Maqedoninë e Veriut.

Ky informacion bëhet i ditur në kumtesën e mbrëmshme të Prokurorisë, me rastin e kërkesës së saj për përcaktimin e paraburgimit njëmujor për gjashtë të arrestuarit, prej të cilëve tre shtetas të Maqedonisë së Veriut dhe tre shtetas të Kosovës, te të cilët më 28 nëntor ishin zbuluar monedha metali nga dy euro, në vlerë të përgjithshme prej 85.010 euro. Bëhet fjalë për personat me inicialet B.A., SH.A. dhe A.A. nga Shkupi – Republika e Maqedonisë së Veriut, dhe S.R., M.K. dhe H.D. nga Paldenica – Komuna e Hanit të Elezit.

Në kërkesën në Prokurori, të cilën e ka dërguar organizata joqeveritare “Betimi për Drejtësi”, e cila monitoron punën e institucioneve të drejtësisë së Kosovës, thuhet se “ekziston dyshimi se të akuzuarit B.A., SH.A., A.A. S.R., M.K. dhe H.D., për të përfituar në mënyrë të paligjshme përfitime materiale për veten dhe grupin, në kohë të pa verifikuar kanë siguruar para të falsifikuara, të prodhuara në Maqedoninë e Veriut dhe gjithsej 42.505 copë monedha metalike me vlerë prej 2 euro, në shumën totale prej 85 mijë euro”.

Në kërkesë është theksuar se të dyshuarit pastaj i kishin vendosur monedhat në qese të ndryshme, duke i kamufluar që tu ngjajnë mallrave të thjeshtë dhe i kanë vendosur në veturë, ndërsa pastaj më 28 nëntor të këtij viti i kanë sjellë në Kosovë, kur të koordinuar ishin takuar në Han të Elezit me të akuzuarit S.R., M.K., dhe H.D. me qëllim që bashkë ta vazhdojnë rrugën deri në Prishtinë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Manastiri Banjskes zvecan

Rexhaj: Ja kush na kishte paralajmëruar më herët për sulmin në Banjskë

Albin Kurti Shkup

​Kurti: Ballkani Perëndimor është i kërcënuar nga shteti serb

reuten

Reuten: Sanksionuam Kosovën, jo agresorin – duhen hapa ndaj Vuçiqit e Dodikut

David-Philips

Serbët le të shkojnë në Serbi, nëse duan të përdorin dinarin, thotë ish-zyrtari amerikan

nexhmedin spahiu

Spahiu publikon disertacionin e doktoraturës në matematikë, paralajmëron se do t’jua nxjerrë “notat e dobëta” disave

vjosa osmani ushtria fsk

Kërkohet shërbimi ushtarak në Kosovë pas kërcënimeve të Serbisë

Kurti

Kurti: “Lista Serbe” e lidhur me Vuçiqin dhe Putinin

Vjosa Osmani Erdogan

Osmani falënderon Erdoganin për mbështetjen ndaj Kosovës

Hovenier Kurti

Dialogu për dinarin, Hovenier vjen me një kërkesë për Qeverinë – ja kë kërkon në takime!

INFO

NA NDIQ