Eurothink: Besimi i qytetarëve në institucione shënon rënie, gjyqësori mbetet në fund të listës

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2023

71% e qytetarëve vlerësojnë se institucionet e udhëheqin keq luftën kundër korrupsionit. Anketa e realizuar nga Qendra për strategji evropiane – Eurothink, nxjerr në pah po ashtu se 72% e qytetarëve vlerësojnë se vendi shkon në drejtim të gabuar.

Hulumtimi i opinionit publik ka treguar se, përgjithësisht, është vërejtur rënie e besimit të qytetarëve në institucione. Ushtria mban vendin e parë për besim siç ndodh rëndom, institucionet fetare janë në vend të dytë dhe policia në vend të tretë. Policia, në fakt, ka shënuar rritje sa i takon listës së besueshmërisë por përsëri 70% e të anketuarve mendojnë se policia nuk është e pavarur nga interesat partiake dhe biznesore.

“Nëse e krahasojmë, besimi tek të gjithë institucionet është në rënie të vazhdueshme me atë që besimi më i ulët përsëri këtë vit është te gjyqësori dhe prokuroria. Të gjyqësori është 6%, te prokuroria është 7%. Një vit më herët tek të dy sektorët ishte nga 8%”, tha Aleksandar Stojanovski, Eurothink.

Shumë nga të anketuarit mendojnë se qëndrimi i BE-së ndaj Maqedonisë së Veriut është jofer kurse Rusia konsiderohet si rrezik vetëm për 4% të qytetarëve. Një pjesë e madhe e tyre e shohin Bullgarinë si rrezikun më të madh.

“Në dy vitet e fundit Bullgaria shihet si armiku më i madh i Maqedonisë dhe ky trend vazhdimisht rritet. Nëse një vit më herët Bullgaria ka qenë në vend të parë me 23% të qytetarëve që mendojnë se Bullgaria është armiku më i madh, këtë vit, kjo përqindje është rritur në pothuajse 28%”, deklaroi Dimitar Nikollovski, drejtor i Eurothink.

38% e qytetarëve mendojnë se gjatë këtij vini do të bëhen ndryshimet kushtetuese, kurse 39% mendojnë se këto ndryshime nuk do të ndodhin këtë vit.

Rezultatet e këtij sondazhi janë nga matjet e opinionit publik nëpërmjet telefonit me 1006 të anketuar, në dhjetor të vitit 2022. /Alsat.mk

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

tara

Taravari: Rroga mesatare në Maqedoninë e Veriut do të jetë minimum 800 euro (Video)

Jorn-Rohde

Rohde, Serbisë: Shtensionoje situatën, menjëherë!

IMG_1243

Kasami: VLEN do të ndajë 500 milionë euro për komunat shqiptare

improvizim bujar

Pasi mori rolin e kryetarit të Kuvendit, Ziadin Sela në seancën e improvizuar shpalli Bujar Osmanin president të shtetit

improvizim

Në seancë të improvizuar, Ali Ahmeti shpall Ziadin Selën kryetar të Kuvendit të RMV-së

Protesta_Mjeket

Specialistët privatë vazhdojnë me grevën, thonë se kanë presione nga klinikat dhe kolegët më të vjetër

qytetare-1280x899

Shumica e të rinjve përdorin rrjetet sociale, sipas tyre partitë janë burimi më i madh i informacioneve të pasakta

Kurti

Kurti: Lirohen 4 nga 5 policët e Kosovës të ndaluar në Serbi

ziadin sela

Sela: Pse janë të shqetësuar nga Fronti Evropian

INFO

NA NDIQ