EVN Maqedoni sërish hapi dyert e muzeut “Matka” (FOTO)

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/03/2023

Muzeu i vetëm i energjisë elekrike në vend, muzeu “Matka” i EVN Maqedoni, nga sot është sërish i hapur për vizitorët. Dita e parë e sezonit të ri u shënua me eveniment për efikasitetin energjetik, në të cilin ekspert të kompanisë sqaruan se pse shfrytëzimi i arsyeshëm i energjisë ka rëndësi të veçantë.

Në evenimentin gjithëditor morën pjesë bursistët e kompanisë pranë fakulteteve teknike dhe nxënës të paraleleve për arsimim të dyfishtë të EVN në SHMET “Mihajllo Pupin”.

Përmes eksponateve me qasje interaktive dhe multimediale, pjesëmarrësit u njohën me konceptin dhe historinë e energjisë elektrike, prodhimin, transmetimin, distribuimin dhe furnizimin. Gjatë evenimentit, ata gjithashtu morën edhe shumë këshilla për kursim të energjisë elektrike dhe shfrytëzimin e saj të arsyeshëm.

Kriza globale energjetike zgjoi interes të madh tek qytetarët e të gjitha grupmoshave që të informohen në lidhje me efikasitetin energjetik dhe kursimin, ndërsa pikërisht në këtë Qendër Ekspozuese vizitorët mund të mësojnë më shumë rreth këtyre temave. Përmbajtjet në muzeun “Matka” janë në gjuhën maqedonase, shqipe dhe angleze, ndërsa hyrja është falas.

Qendra ekspozuese “Matka” është hapur në vitin 2017. Objekti është i vendosur në ndërtesën e hidrocentralit të vjetër të Matkës në Shkup. Deri më tani e kanë vizituar rreth 20.000 vizitorë. Qendra është fituese e çmimit “Muzeu i vitit” të cilin e ndan  ICOM (International Council of Museums) – Maqedoni, si dhe fituese e Çmimit Kombëtar për Përgjegjësi Shoqërore, të cilin e ndan Ministria e Ekonomisë.

Më shumë informacione dhe prenotim të vizitave në: www.matka.com.mk

Na ndiqni në: Facebook: Матка – Изложбен центар / Matka – Exhibition Center /Instagram: matka.exhibition.center

https://www.facebook.com/MatkaExhibitionCenter/posts/741795760671984

 

TË FUNDIT
12 minuta
Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!
21 minuta
Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut
23 minuta
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë
25 minuta
Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!
36 minuta
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

ME TE LEXUARA

1 ditë
Aksion për pagesën e borxheve të ujit pa llogaritje të interesit deri më 31 korrik
44 minuta
“Me mur të gjallë’ do ta mbrojmë tokën”/ Banorët e Koliçanit të Poshtëm të vendosur, nuk lejojnë vendosjen e fotovoltaikëve
19 orë
Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN
1 ditë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta
5 orë
Komunikacion i dendur në pikat kufitare “Bogorodicë” dhe “Tabanoc”

LEXO MË SHUMË

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

ilire dauti

Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!

biciklete

Tetovë, xhipi me targa zvicerane i’a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

Screenshot_20240723-135214~2

“Me mur të gjallë’ do ta mbrojmë tokën”/ Banorët e Koliçanit të Poshtëm të vendosur, nuk lejojnë vendosjen e fotovoltaikëve

ebfbb2a6-0ee4-4e34-94e6-f8889d4204f1

Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra

IMG_4633

Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal

Adnan Azizi

Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!

INFO

NA NDIQ