Evropa sot voton, kush do e marr timonin

Picture of ina-online
ina-online

09/06/2024

Qytetarët e 20 vendeve, nga shteti alpin i Austrisë deri në ishullin mesdhetar të Qipros, votojnë për të zgjedhur 720 anëtarë të Parlamentit Evropian.

Vendet në asamble janë të shpërndara sipas numrit të banorëve, nga gjashtë në Maltë apo Luksemburg në 96 në Gjermani.

Rezultatet zyrtare të zgjedhjeve, të cilat mbahen çdo pesë vjet dhe filluan në Holandë të enjten, nuk mund të shpallen përpara se qendrat e fundit të votimit në 27 vendet e BE-së – ato në Itali – të mbyllen në orën 23:00. (2100 GMT). Vlerësimet jozyrtare duhet të vijnë nga ora 1615 GMT.

Një sondazh jozyrtar i daljes të enjten sugjeroi se partia e djathtë anti-emigrante e Geert Wilders duhet të bëjë fitime të rëndësishme në Holandë, megjithëse një koalicion i partive pro-evropiane ka të ngjarë ta shtyjë atë në vendin e dytë.

Që nga zgjedhjet e fundit të BE-së në 2019, partitë populiste ose të ekstremit të djathtë tani udhëheqin qeveritë në tre vende – Hungari, Sllovaki dhe Itali – dhe janë pjesë e koalicionit qeverisës në të tjerat, duke përfshirë Suedinë, Finlandën dhe, së shpejti, Holandën. Sondazhet favorizojnë populistët në Francë, Belgjikë, Austri dhe Itali.

Zgjedhjet vijnë në një kohë kur testohet besimi i votuesve në bllokun prej rreth 450 milionë banorësh. Në pesë vitet e fundit, BE-ja është tronditur nga pandemia e koronavirusit, një rënie ekonomike dhe një krizë energjetike e nxitur nga konflikti më i madh tokësor i Evropës që nga Lufta e Dytë Botërore.

TË FUNDIT
26 minuta
BBC: Tifozët e Shqipërisë bënë historinë në Euro2024
29 minuta
Presidentja Siljanovska Davkova priti ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja
2 orë
Komuna e Tetovës njofton qytetarët për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga moti i keq
3 orë
Deputetëve të rinj në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, sot u verfikohet mandati
4 orë
Tsipras: BE dhe bashkësia ndërkombëtare qartë të tregojnë pasojat e mosrespektimit të Marrëveshjes së Prespës

ME TE LEXUARA

20 orë
Siljanovska pret që përbërja e re qeveritare të punojë në përputhje me interesin kombëtar maqedonas dhe në interes të qytetarëve
29 minuta
Presidentja Siljanovska Davkova priti ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja
17 orë
Taravari e nisi me shkarkim të drejtorëve ekonomikë! Deri të premten pritet të zgjidhet problemi i sallave kirurgjike
26 minuta
BBC: Tifozët e Shqipërisë bënë historinë në Euro2024
1 ditë
Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike
16 orë
Shqipëria përshëndetet me EURO 2024, nuk pati fat përballë kampionëve
1 ditë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

LEXO MË SHUMË

tifozet kuq e zi

BBC: Tifozët e Shqipërisë bënë historinë në Euro2024

qehaja siljanovska

Presidentja Siljanovska Davkova priti ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës njofton qytetarët për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga moti i keq

Kuvendi gashi parlamenti maqedonise

Deputetëve të rinj në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, sot u verfikohet mandati

alexis tsipras

Tsipras: BE dhe bashkësia ndërkombëtare qartë të tregojnë pasojat e mosrespektimit të Marrëveshjes së Prespës

daniel server

Daniel Serwer: Suksesi i Kosovës s’i konvenon Vuçiqit

kirurg kozmetik

Kirurgut kozmetik i ndalohet ushtrimi profesionit në Austri, tani punon në Maqedoni

arme statistik

Maqedonia e Veriut renditet e treta në Evropë sipas shkallës së vdekjeve nga armët e zjarrit

ora-rryma-evn-struja

Fillon procedura parlamentare për plotësimin e Ligjit për Energjetikën për uljen e çmimit të energjisë elektrike nga 1 korriku

INFO

NA NDIQ