Facebook dhe Instagram mund bëhen me pagesë

INA
INA

04/10/2023

Rrjetet sociale të Metës po mendojnë të tarifojnë 13 euro në muaj në celular dhe 17 euro në desktop, thonë burimet.

Meta e Mark Zuckerberg po konsideron t’i tarifojë përdoruesit në BE me 13 euro në muaj për të hyrë në një version pa reklama të Instagram ose Facebook në telefonat e tyre, pasi kompania përballet me presionin rregullator se si i përdor të dhënat e njerëzve.

Meta po e mendon gjithashtu një tarifë prej 17 eurosh për të përdorur Instagramin dhe Facebookun pa reklama në desktop, sipas burimeve të “The Guardian” pranë diskutimeve. Qasja në të dy aplikacionet në telefonat inteligjentë do të kushtonte rreth 19 euro në muaj.

Kompania e mediave sociale po i shqyrton akuzat pas një vendimi të korrikut nga gjykata evropiane e drejtësisë, më e larta në BE.

Gjykata me qendër në Luksemburg deklaroi se sipas Rregullores së Përgjithshme të Mbrojtjes së të Dhënave të Evropës (GDPR), Facebook nuk mund të justifikojë përdorimin e të dhënave personale për të synuar njerëzit me reklama të personalizuara – mjeti kryesor i tij për të fituar para nga funksionimi i platformës – përveç nëse merr miratimin e tyre më parë, shkruan Guardian, transmeton KlanKosova.tv.

Sipas legjislacionit të BE-së për Tregjet Digjitale, platformat e Meta-s do të duhet të marrin pëlqimin e qartë përpara se të gjurmojnë një përdorues për qëllime reklamimi. Kompanitë brenda fushëveprimit të DMA tashmë po ndërmarrin veprime. Gjatë muajit të kaluar, përdoruesit e BE-së që hapin një aplikacion për herë të parë pas një periudhe pasiviteti, janë pyetur nëse dëshirojnë të pranojnë shërbimet që ndjekin sjelljen e tyre në telefonin e tyre. /Klankosova.tv

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

openAI

A është Gemini i Google “më i zgjuar” se ChatGPT i OpenAl?

mira murati

Çfarë lloj marrëveshjeje për inteligjencën artificiale arriti BE-ja

Internet-Safe-Day

6G po vjen në iPhone: Apple nuk heq dorë nga modemet e veta

apple-iphone-15-pro-3

iPhone 19 me një risi që telefonat Android e kanë pasur prej vitesh

messenger

Meta do të lansojë veçorinë ‘end-to-end encryption’ për bisedat në Messenger

wikipedia

Këto ishin temat më të kërkuara në Wikipedia këtë vit

whatsapp-main-600x360

WhatsApp së shpejti do të mundësojë ndarjen e imazheve dhe videove me kualitet origjinal

meta-logo-1

Meta anulon mundësinë për të biseduar me miqtë nga Facebook në Instagram

Bitcoin

Bitcoin vendos rekord të ri vjetor duke kapërcyer vlerën e 43 mijë dollarëve

INFO

NA NDIQ