Faktorët që mund ta dëmtojnë atë, a e dini se USB-ja ka afat skadimi?

INA
INA

23 Maj, 2023

USB-të, si pajisjet e tjera, kanë jetëgjatësinë e tyre, domethënë ka një jetë të kufizuar përpara se këto pajisje të dëmtojnë të dhënat tona.

Këto pajisje kanë qenë pjesë e jetës sonë të përditshme për më shumë se 20 vjet, dhe kanë përmirësuar shumë efikasitetin e transferimit të skedarëve të shumtë nga një vend në tjetrin, dhe në përgjithësi shërbejnë si një opsion për ruajtjen e të dhënave.

Ajo që është e rëndësishme të theksohet është se nuk ka një periudhë të saktë që do të përcaktojë kohëzgjatjen e këtyre pajisjeve.

Një sërë faktorësh përcaktojnë se sa do të zgjasë një USB. Ekziston një shans më i madh për ta humbur atë ose për t’u thyer. Megjithatë, ka disa faktorë të tjerë.

Siç pritej, përdorimi më i shpeshtë i pajisjes mund të shkurtojë “jetën” e saj të përgjithshme. Shumica e USB-ve mund të shkojnë nga 10,000 në një milion përdorime përpara se të dhënat të fillojnë të prishen. Prandaj, ekziston një shans i vogël që të përjetoni një dështim të pajisjes USB.

Mosha aktuale fizike e pajisjes nuk është aq e rëndësishme se sa herë është përdorur. Shumica e prodhuesve vlerësojnë se pajisjet e tyre do të zgjasin 10 vjet, por ato ndoshta mund të zgjasin më shumë nëse kujdeseni mirë për to.

Për më tepër, një nga faktorët që mund të shkurtojë jetën e këtyre pajisjeve është gabimi i përdoruesit të komponentëve të brendshëm.

Një nga gabimet më të zakonshme ndodh kur shkëputni një USB nga një pajisje tjetër, pasi ajo ka ndërprerë përdorimin e saj.

Është shumë e rëndësishme që fillimisht ta nxirrni USB-në nëpërmjet një programi në kompjuterin tuaj përpara se ta hiqni fizikisht.
Është e rëndësishme t’i kushtohet vëmendje mundësisë së dështimit të lidhësit ose dështimit elektrik.

Nëse lidhësi ka ndonjë dëmtim, kompjuteri nuk do ta njohë USB-në. Megjithatë, ky lloj dështimi mund të riparohet, ndërsa një dështim elektrik jo. Ndodh nëse përjetoni një rritje të papritur të energjisë në pajisje.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

word pres

WordPress po bëhet me mjet AI, ku ndihmon përdoruesit për të gjeneruar si dhe për të edituar tekste

whatsapp-main-600x360

WhatsApp ‘nxjerr’ nga loja AirDrop, vjen me ndryshimin e madh

Apple-1

Lansimi i fundit i Apple mund të çojë në inovacion e izolim

sulmohet-bursa-kriptografike-coinmama-450-mije-perdorues-te-prekur_5c687ba63612e

Pas Binance, paditet edhe Coinbase

microsof

Microsoft do të paguajë 20 milionë dollarë, akuzohet se shkeli privatësinë e fëmijëve

bateri

Karikoni telefonin tuaj nëpër lokale? Arsyeja pse nuk duhet ta bëni më

Apple-1

Apple e prezanton MacBook Air-in me madhësi prej 15 inçësh

kufjet-wireless-te-apple-jane-te-pariparueshme_5c9e57f3ee72f

Apple prezanton kufjet e gjeneratës së re, kushtojnë 3499 Dollarë

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Pse grupet e WhatsApp-it i bëjnë keq shëndetit tonë

INFO

NA NDIQ