“Faleminderit, Amerikë”, reagon Zelensky pasi SHBA miratoi “pakon e madhe” për Ukrainën

Picture of ina-online
ina-online

21/04/2024

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky sapo ka postuar një deklaratë në X, duke përshëndetur miratimin e ndihmës prej 60,8 miliardë dollarësh nga Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së.

Ai ka shkruar: “I jam mirënjohës Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara, të dyja palëve dhe personalisht Mike Johnson për vendimin që e mban historinë në rrugën e duhur”.

“Demokracia dhe liria do të kenë gjithmonë rëndësi globale dhe kurrë nuk do të dështojnë për sa kohë që Amerika ndihmon për ta mbrojtur atë”, ka shkruar më tej Zelensky.

Sipas tij, “Ligji vital i ndihmës së SHBA-së i miratuar sot nga Dhoma e Përfaqësuesve do të pengojë zgjerimin e luftës, do të shpëtojë mijëra e mijëra jetë dhe do të ndihmojë të dy kombet tona të bëhen më të fortë”.

“Vetëm paqja dhe siguria mund të arrihen vetëm me forcë. Shpresojmë që projektligjet të mbështeten në Senat dhe të dërgohen në tryezën e presidentit (Joe) Biden. Faleminderit, Amerikë!”, ka thënë më tej Zelensky.

Ndryshe, demokratët dhe republikanët u bashkuan pas muajsh bllokimi mbi mbështetjen e ripërtërirë amerikane për të ndihmuar Ukrainën të shmangë pushtimin rus.

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden kërkoi për herë të parë financimin në tetor, pasi furnizimet ushtarake të Ukrainës filluan të pakësohen.

Paketa tani do të shkojë në Senatin amerikan, ku ka të ngjarë të miratohet të martën. Zoti Biden më pas ka premtuar se do ta nënshkruajë atë menjëherë. /VOA

TË FUNDIT
2 orë
Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor
3 orë
Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE
3 orë
S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta
3 orë
Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson
6 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

ME TE LEXUARA

1 ditë
Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip
6 orë
Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim
1 ditë
Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë "kulaçi qeveritar"?
6 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni
1 ditë
Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!
3 orë
Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson

LEXO MË SHUMË

GJYKATA

Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor

mico-1

Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE

vmro vlen negociata

S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta

metju

Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

qeveria

Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim

ebrahim raisi

Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit

BE bruksel EU Bashkimi Evropian Unioni

Komisioni Evropian fton Shkupin dhe Athinën t’i përmbahen marrëveshjes për ndryshimin e emrit

zgjedhjet-maqedoni

Rivotim në shtatë vendvotime në njësinë e pestë dhe të gjashtë zgjedhore të mërkurën

INFO

NA NDIQ