Familja e Rexhail Qerimit: Duam t’i shkojmë deri në fund, të zbardhet e vërteta

Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/02/2022

Familjarët e Rexhail Qerimit, ish-komandantit të ndjerë në burgun e Idrizovës kërkojnë që të ripërsëritet rasti dhe të zbardhet e vërteta për rastin “Alfa”.

Ata kanë theksuar këtë pasi që Gjykata Penale i ka dërguar letër se a duan të vijojnë me procedimin e lëndës, pasi që në rast se vdes i dënuari, atëherë edhe procedura ndalet.

Jetullah Qerimi, vëllai i Rexhailit të ndjerë theksoi për TV21 se do të shkojnë deri në fund që të zbardhet e vërteta.

“Sigurisht që duhet të ketë. Ne veç se kemi bërë kërkesë qysh më herët për rigjykim të rastit, sepse ne duam që rasti të zbardhet ashtu siç është dashur. Prandaj ne do t’i shkojmë deri në fund dhe të vazhdojmë me procedurën. Nga gjykata ende nuk kemi marrë asgjë, këto dita nuk kam mundur as të takohem me avokate, por shpresoj se brenda javës do të shihemi për të parë se ku kemi arritur me procedurën”, theksoi për TV21, Jetulla Qerimi.

Rexhail Qerimi ndërroi jetë më 26 janar në burgun e Idrizovës. Ai ishte dënuar me burgim të përjetshëm për rastin “Alfa” që kishte ndodhur më 26 nëntor të 2008 në Shkup, ku ishte vrarë një polic dhe dy të tjerë të plagosur. Por një video e publikuar viteve të fundit ishte prove e fuqishme për të rikthyer lëndën për rigjykim, pasi që Rexhail Qerimi dhe të akuzuarit e tjerë kishin alarmuar se janë të pafajshëm dhe janë viktima të një rasti të montuar. Kohëve të fundit po flitej se do të niste rigjykimi për të dëshmuar të vërtetën se bëhet fjalë për rast të montuar dhe se Rexhail Qerimi, Agim Islami dhe Almir Derplanin janë të pafajshëm. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN sonte mban tubimin qëndror në Shkup, kanë një kërkesë për pjesëmarrësit

bilall kasami

Kasami: Një ndër pikat kryesore të qeverisë së ardhshme do të jetë procesi i decentralizimit

inbound6681746849427487932

Sistemi zgjedhor në RMV të plotësohet me lista të hapura dhe votim për kandidatin e preferuar

Kurti Greqi

Kosova i kërkon BE-së heqjen e masave: Ne i kemi përmbushur kërkesat tuaja!

kovacevski -agron

Kovaçevski: Në njësinë zgjedhore 6 të gjithë kanë kandidatë nga e kaluara, vetë LSDM ka kandidat për të ardhmen me Agron Demirin

stojance-angellov-701x430

“Ahmeti brohoriti UÇK në qendër të Shkupit”, Angellov: Përdorni frenat e dorës, pas Mickoskit janë “branitellat” që ju fituan në vitin 2001

Ali Ahmeti fronti

Fronti Evropian i përgjigjet Mickoskit

vucic

A do të shpallet Serbia shtet gjenocidal? “Misioni” i Vuçiç në OKB

fatos-rushiti

Një manipulim i ligë i radhës me kategoritë e luftës së UÇK-së

INFO

NA NDIQ